Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Vyplatí se zvolit ekologické vytápění domu?

2023-08-31
Vyplatí se zvolit ekologické vytápění domu?

Dynamická změna klimatu je již realitou. Podle vědeckých poznatků je rychlost změn způsobena mimo jiné lidskou činností, a proto mnoho zemí a Evropská unie zavádí další legislativu na ochranu životního prostředí a zpomalení oteplování klimatu. Bez ohledu na názory všech je nutné se těmto změnám přizpůsobit. Volba elektrického podlahového vytápění je příkladem přizpůsobení se novému zelenému řádu světa.

Zelená řešení v Evropě

Směr výzkumu a vývoje podniků stále častěji neurčuje ani tak ziskovost, jako spíše výkonnost a dopad na životní prostředí. Dobrým příkladem je automobilový průmysl: elektromotory mají nahradit spalovací modely jako šetrnější k přírodě. Kvůli jejich nízké ziskovosti musely být zavedeny dotace na elektrická a hybridní vozidla, které skončí zákazem nákupu benzinových a naftových automobilů od roku 2035 No a v současnosti se většina sporáků vytápí dřevem nebo uhlím, což jsou paliva nešetrná k životnímu prostředí. Znamená to, že by mohly být v budoucnu zakázány?

Zákaz nahrazování fosilních paliv

Není pochyb o tom, že ochrana životního prostředí (z hlediska globálního oteplování i znečištění ovzduší) je hlavním cílem vládních opatření v oblasti vytápění budov. Z tohoto důvodu již byly zavedeny první důležité předpisy. V celém Polsku má dojít k výměně starých neekologických topných systémů za nové, ekologické. Do kdy se máme zbavit "rozkopávek", jak se říká starým sporákům na uhlí a dřevo? Záleží na vojvodství:Od 1. ledna 2022 tak již musí učinit obyvatelé Podkarpatského a Slezského vojvodství. Od 1. ledna 2023 se to týká i obyvatel Lodžského, Malopolského a Mazovského vojvodství, od 1. července pak Svatokřížského vojvodství. V kujavsko-pomořském, lubelském, velkopolském a západopomořském vojvodství zbývá málo času. Tam bude zákaz starých sporáků platit od 1. ledna příštího roku. Obyvatelé Dolnoslezského vojvodství mohou své sporáky bez následků vyměnit do 1. července 2024. O dva měsíce později, tedy na začátku září příštího roku, uplyne lhůta v Pomořanském vojvodství. Nejdelší čas na výměnu mají občané Lubuského vojvodství: do začátku roku 2027, ve Warmińsko-Mazurském, Podlaském a Opolském vojvodství termín stanoven nebyl. To však neznamená, že obyvatelé těchto regionů mohou klidně spát. Zákaz používání fosilních paliv bude stanoven i v těchto vojvodstvích. co hrozí těm, kteří jej nedodrží? Pokuta má činit 5 000 zlotých, což je nezbaví povinnosti vyměnit poddimenzovaný kotel. V současné době se ekologické požadavky na sporáky mohou v jednotlivých polských regionech lišit, ale uvidíme, zda se v budoucnu nebudou dále zpřísňovat, stejně jako je tomu u automobilů.

Co lze udělat, abyste se vyhnuli pokutám?

Pro začátek byste měli zkontrolovat, zda kotel, který používáte k vytápění, splňuje požadavky stanovené zákonem. Nejdůležitějším faktorem je třída topeniště, které máte. Pokud je však klasifikováno jako "rozkopané", bude nutné topný systém vyměnit. Vyplatí se však investovat do nového kotle? Uhelné doly v Polsku a Evropě mají být postupně ukončeny a v příštích několika letech může být zaveden zákaz spalování černého paliva. alternativou je investice do ekologického vytápění domu. Jaká řešení jsou v současné době k dispozici? Tepelné čerpadloNejoblíbenějším řešením v posledních letech je tepelné čerpadlo. Je inzerováno jako velmi účinné a šetrné k životnímu prostředí a těší se široké oblibě. Ceny za instalaci a servis však mohou být poměrně vysoké. Zároveň umožňují vyrábět teplo pouze při nízké teplotě do 35 °C. To je příliš nízká teplota pro provoz typických radiátorů a klimatické měniče jsou opět velkou investicí. Jediným rozumným řešením je tedy položení podlahového vodního vytápění, což zase někdy může být selhání....

Elektrické podlahové vytápění

Dalším ekologickým systémem vytápění domu je položení topných rohoží nebo trubek. Je to mnohem jednodušší než pokládka vodního topení, navíc odpadají náklady na samotné tepelné čerpadlo a rozvody. Na druhou stranu stojí za zmínku velmi nízká poruchovost elektrického podlahového vytápění v domácnosti. Dosažená úroveň komfortu a šetrnosti k životnímu prostředí bude stejná jako výše, ale investiční náklady budou mnohem nižší. Topné rohože také nevyžadují kotelnu ani prostor venku pro obrovskou a hlučnou venkovní jednotku.

A co další ekologická paliva pro vytápění?

Paliva na bázi ropy, dřeva a uhlí jsou již považována za ekologicky nešetrná. Německo z politických důvodů dlouhodobě prosazuje používání zemního plynu jako paliva šetrného k životnímu prostředí. Z tohoto důvodu může mnoho lidí uvažovat o instalaci plynových kotlů. Po vypuknutí války na Ukrajině a blokádě dovozu plynu z Ruska se však situace začíná měnit. Stále větší oblibě se opět těší jaderné elektrárny, které se mají stavět i v Polsku. Nejvíce perspektivním palivem tedy bude elektřina získávaná z atomu, větru nebo slunce. Ať už bude její zdroj jakýkoli, bude stejně dobře pohánět elektrické podlahové vytápění. Naproti tomu budoucnost plynových kotlů je stále ještě sporná.

Pokud vyměňujete vytápění svého domu, je to na desítky let

V důsledku zákona musí mnoho majitelů vyměnit svůj topný systém. Místo investice do moderních sporáků je perspektivnější variantou vsadit rovnou na plně ekologické vytápění domu. Při rekonstrukci místnosti lze instalovat topné trubky a topné rohože - levný a osvědčený způsob ekologického vytápění.

Zobrazit další položky z Srpen 2023
pixel