Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Vodní nebo elektrické podlahové vytápění?

2023-08-21
Vodní nebo elektrické podlahové vytápění?

Na jedné straně poskytují teplo a útulnou atmosféru, na straně druhé jsou často významnou složkou placených účtů. Mezi mnoha druhy vytápění si zvláštní zmínku zaslouží podlahové systémy napájené vodou nebo elektřinou.

Vodní podlahové vytápění

V systému vodního podlahového vytápění se nachází síť trubek, kterými proudí horká voda a rovnoměrně ohřívá celou plochu podlahy. Dalším aspektem je dodávka této teplé vody. Jejího ohřevu lze dosáhnout různými způsoby:

 • standardní kamna na uhlí, která rovněž vyžadují prostor pro skladování uhlí,
 • vařiče na topný olej, které rovněž vyžadují skladování a jejichž další nevýhodou je zápach,
 • na druhou stranu ohřev plynem vyžaduje plynovou přípojku, která ve velké části menších měst není k dispozici.

V každém z výše popsaných případů je navíc zapotřebí samostatná místnost v podobě kotelny. Dalším řešením může být instalace tepelného čerpadla, které zajistí ohřev vody v optimálním rozsahu teplot.

Výhody podlahového vodního vytápění

Mezi nejdůležitější výhody takového řešení patří:

 • úspory ve srovnání s ústředním vytápěním pomocí radiátorů,
 • menší průvan a rovnoměrnější vytápění místností,
 • zdravější vzduch než ten přehřátý radiátory,
 • akumulace tepla v podlaze,
 • větší estetika.

Podlahové vytápění je jistě zajímavou alternativou k radiátorovému systému. V takovém srovnání vychází výrazně ve prospěch.

Nevýhody podlahového vytápění

Takový systém má i některé nevýhody.

 • může fungovat pouze s některými typy podlahových krytin,
 • vytvoření správné instalace v již hotové budově je velmi nákladné,
 • případné netěsnosti mohou zůstat neodhaleny po mnoho let a mezitím způsobit vážné škody,
 • vysoká setrvačnost vody ztěžuje rychlou regulaci teploty v místnosti.

Aby se některé z uvedených nevýhod eliminovaly, lze uvažovat i o elektrickém systému.


Elektrické podlahové vytápění

U elektrického podlahového vytápění se do podlahy položí vhodné vodiče. Ty jsou napájeny elektřinou, která způsobuje jejich zahřívání. Při instalaci elektrického podlahového vytápění je třeba zvýšit výkon elektrické přípojky. To může být užitečné i při výměně plynového sporáku za elektrický. Tento systém může fungovat i s domácími fotovoltaickými instalacemi. To umožňuje průběžně využívat vyrobenou energii, což je při současných předpisech důležité.

Výhody elektrického podlahového vytápění

Pokud jde o elektrické plošné vytápění, jsou jeho výhody podobné jako u vodního podlahového vytápění. Rozhodně nepotřebujeme další místnost, jako je kotelna nebo plynová přípojka. Další výhodou je, že úroveň vytápění lze plynule regulovat. Je také mnohem snazší odhalit případnou poruchu.

Se systémem RAYCHEM T2Red je možné vytvořit inteligentní podlahové vytápění. Na jedné straně uživatel získá kontrolu nad systémem pomocí Wi-Fi termostatu. Na druhé straně samotná konstrukce potrubí znamená, že chladnější oblasti jsou vytápěny silněji pomocí potrubí a teplejší oblasti jsou vytápěny mnohem méně. Výsledkem je, že jak při otevřeném okně, tak při zapáleném krbu je teplota v místnosti na velmi podobné úrovni.

Nevýhody elektrického podlahového vytápění

Instalace podlahového vytápění do stávajících budov je poměrně nákladná, i když ne vždy. Z tohoto důvodu je nejlepší instalovat kabely podlahového vytápění před položením podlahové krytiny. Nicméně i při rekonstrukci může být instalace elektrického podlahového vytápění v obývacím pokoji nebo jiných místnostech velmi výhodná.


Jaká je optimální volba?

Při výběru nejvhodnějšího systému vytápění se vyplatí zvážit především záruku. Ve většině případů se to týká pouze regulace. Případná záruka na topné rohože se často omezuje pouze na zaslání nové, funkční rohože. V takovém případě nastává obrovský problém s výměnou nefunkční součásti.

V našem případě je tomu jinak. Na každou součást topného systému poskytujeme dvacetiletou záruku. Na druhou stranu v případě poškozené topné rohože poskytujeme nejen nový prvek, ale také jej vyměňujeme a uvádíme podlahu do stavu před poruchou (pokud je to možné, například z hlediska dostupnosti materiálu). Stejně tak je důležité, že poškozené ovládací prvky neopravujeme, ale vždy je nahrazujeme novými.

Druhým důležitým hlediskem při výběru optimálního topného systému jsou jeho náklady. Po mnoho let byla elektřina považována za nejdražší zdroj tepla pro domácnost. Dnes však rostoucí ceny ostatních paliv vedly k tomu, že se elektrické podlahové vytápění stalo jedním z nejlevnějších. Zejména s dodatečným využitím fotovoltaických panelů.

Dva topné systémy najednou?

Teoreticky je možné instalovat oba systémy najednou, v praxi to však znamená výrazné zvýšení nákladů, přičemž výhody takového řešení je obtížné určit. Proto se s takovým řešením nesetkáváme.

Zajištění teplé podlahy ve vaší domácnosti

Elektrické podlahové vytápění má mnoho důležitých výhod. Z tohoto důvodu jej volí mnoho majitelů domů. Pokaždé je však důležité rozhodnout se mezi vodním a elektrickým řešením. V naší nabídce najdete nejnovější a nejlepší řešení na bázi elektřiny.

Výběr optimálního řešení, jako je například T2Red, systém, který má budoucnost, vám umožní užívat si tepla po mnoho desetiletí.

Zobrazit další položky z Srpen 2023
pixel