Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Topná rohož nebo topný kabel?

2023-09-19
Topná rohož nebo topný kabel?

Elektrické podlahové vytápění si stále častěji vybíráme jako hlavní zdroj tepla v domácnosti. Zejména v novostavbách, kdy jsou náklady na takovou instalaci nejnižší. Výběr mezi existujícími řešeními však může způsobit určité problémy těm, kteří se v této problematice neorientují. Proto vám pomůžeme vybrat ten nejlepší způsob vytápění prostor ve vašem domě.

Jak funguje elektrické podlahové vytápění?

Elektřina proudí topnými kabely nebo topnými rohožemi umístěnými v podlaze. Topný systém má však určitý odpor, tj. odpor, který klade proudícím elektronům. Výsledkem tohoto odporu je vznik tepla, které se přenáší do podlahy a rovnoměrně vyhřívá celou místnost.

Dnešní technologie umožňují lépe regulovat množství tepla generovaného jednotlivými prvky topného systému. Proto je na trhu velké množství řešení, která jsou přizpůsobena konkrétním podmínkám. Vyplatí se znát rozdíly mezi nimi, abyste si mohli vybrat to nejlepší elektrické podlahové vytápění pro svůj domov.

Rohože pro podlahové vytápění

rohož pro podlahové vytápění

Topné rohože připomínají plastové sítě. Jejich šířka je pevně stanovena na 50 cm, přičemž jsou nabízeny různé délky topných rohoží. Rozlišovat lze také rohože s jedním nebo dvěma proudovými přívody. V druhém případě mohou nastat určité problémy s vedením kabelu do elektrické skříně.

Výhody a nevýhody:

Jaké jsou největší výhody instalace topných rohoží?

  • Jejich instalace je mnohem jednodušší. Stačí jen rozvinout pásku na podlaze a připojit ji k elektrickému systému.
  • Topné rohože lze instalovat v jakékoli místnosti.
  • Jedinou nevýhodou tohoto topného systému jsou vyšší náklady při instalaci a provozu.

Způsob instalace:

Po přípravě podlahy je třeba instalaci změřit, aby se potvrdilo, že rohože nejsou poškozené. Jejich výměna po dokončení podlahy může výrazně zvýšit náklady na celou instalaci. Pokud všechny prvky fungují správně, můžete přistoupit k instalaci krabice a položení topné rohože na podlahu. Velkou pozornost je třeba věnovat správné instalaci čidla. Doporučuje se umístit jej do ochranné trubky. To usnadní výměnu tohoto prvku v případě jeho poruchy. Zbývá provést dvě měření - před a po dokončení podlahy.

Kabel podlahového vytápění

Kabel podlahového vytápění

Dalším řešením u elektrického podlahového vytápění je použití topných kabelů. Tento způsob je stejně často volen pro podlahové vytápění, protože poskytuje značné výhody a možnosti. Proč zvolit topné kabely?

Typy: Koupelnový topný systém je určen pro vytápění a ohřev vody:

Pokud jde o topné kabely, existují dvě řešení:

  • Kabely odolné vůči stoupání. Jednostranné a oboustranné, které jsou umístěny v izolační vrstvě a obklopeny stíněním připojeným k zemi.
  • Samoregulační kabely. Vyznačují se přídavným polovodičovým kompozitem. V závislosti na okolní teplotě se mění topný výkon takového kabelu. Proto v blízkosti krbu budou pracovat slaběji, zatímco pod oknem, kde je chladněji - s větším výkonem. Budou tak zajišťovat rovnoměrnou teplotu po celé ploše podlahy.

Moderní systémy umožňují instalovat elektrické podlahové vytápění pod nábytek. I malý prostor nad podlahou umožňuje výměnu tepla a díky samoregulačním topným kabelům - i při nedostatku volného prostoru kabely nevyhoří.

Výhody a nevýhody:

Kabely mají různé topné výkony a rozteče, které musíme při instalaci vypočítat. Na druhou stranu se snáze pokládají v nepravidelných místnostech. V případě řešení s proměnným odporem navíc získáte jistotu rovnoměrného vytápění celé podlahy díky jejich přizpůsobení okolní teplotě.

Způsob instalace:

Stejně jako u rohoží je i u topných kabelů třeba při pokládce provést trojí kontrolu:

  • před zahájením prací,
  • po položení kabelů,
  • po zaplavení podlahy.

Při pokládce topného kabelu je třeba dbát na vzdálenosti mezi jednotlivými úseky a od stěn. Je to sice trochu překážka, ale zároveň to umožňuje volnější pokládku kabelu. Opět je dobré umístit čidlo do ochranné trubky.

Optimální volba způsobu vytápění prostoru

Výběr nejlepšího řešení není snadný. Každý typ elektrického podlahového vytápění má své výhody a klady. V závislosti na rozměrech místnosti, jejím tvaru a účelu může být optimální způsob vytápění odlišný. Důležitá je také energetická náročnost budovy. Proto je vhodné vyhledat odbornou radu. Nejjednodušší je obrátit se na servisní pracovníky specializované prodejny. Rádi vám také zodpovíme dotazy a poradíme s nejvhodnějším řešením. Máte-li dotazy, položte je v komentářích v dolní části stránky.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel