Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Topná rohož lepší než topná fólie! Důležité rozdíly!

2023-09-11
Topná rohož lepší než topná fólie! Důležité rozdíly!

Elektrické podlahové vytápění se dokonale osvědčuje v kombinaci s podlahovými panely. Vysoká úroveň komfortu a vynikající účinnost tohoto řešení podněcuje stále více lidí k instalaci topných rohoží do obytných místností a pokojů. Zjistěte, jak to udělat správně a vyhnout se nákladným chybám.

Kromě účinných rohoží pro podlahové vytápění lze na trhu nalézt také fólie pro podlahové vytápění. Obě řešení jsou si zdánlivě velmi podobná, ale rozdíly mezi nimi mají velký vliv na bezpečnost a výkon topného systému.

 • Topná rohož se skládá z topného kabelu připojeného k samolepicí instalační mřížce. To výrazně zjednodušuje instalaci topení do podlahy.
 • V případě topné fólie, prodávané jako tenké infrazářiče, se jedná o hliníkovou hmotu kombinovanou s uhlíkovými vrstvami. Vše je zapouzdřeno v tenké PET fólii.

Proč je topná rohož lepším řešením než topná fólie?

Mezi výhody topných fólií patří jejich mechanická pevnost. Pokládá se však přímo pod podlahové panely, které nejsou pevně připevněny k podkladu. To znamená, že se jednotlivé vrstvy během používání vůči sobě přirozeně pohybují. I přes největší pevnost to vede k rychlému opotřebení takového řešení a poškození spojů. Aby bylo možné topnou fólii vyměnit za novou, je nutné podlahu odstranit. Topné fólie mají proto kratší záruční lhůty.

U topných rohoží je situace jiná. Topná rohož se neinstaluje přímo pod panely, ale zalévá se do samonivelační stěrky. To znamená, že taková instalace se mechanicky vůbec neopotřebovává. Z tohoto důvodu je životnost rohože výrazně vyšší, což se odráží i v záruce poskytované na obě řešení. Zapouzdření topné rohože do potěru má také tu výhodu, že teplo je rovnoměrně rozloženo po celé podlaze, což zvyšuje komfort.

 1. Podlahové desky potřebují velmi rovný povrch, aby nepraskaly ve spárách, takže je stejně nutné provést samonivelační potěr.
 2. Podlahové panely jsou "plovoucí podlahou" a stejně tak i podlahová topná fólie položená pod nimi, v důsledku čehož se všechny tyto prvky pohybují, takže hrozí větší riziko prasknutí spár nebo jiskření.
 3. O tom se nikdo nezmiňuje! Topná fólie nemá ochranné stínění proti proražení, úniku proudu a úrazu elektrickým proudem! Přečtěte si článek na toto téma.
 4. Topná rohož trvale zabudovaná do betonové mazaniny je odolná proti mechanickému poškození. Je to řešení na roky, podlahu lze během této doby vyměnit nebo opravit.
 5. Topné fólie mají mnohem kratší záruční dobu a zahrnují výměnu za nový výrobek pouze v případě uznání záruky.
 6. Vysokou kvalitu podlahové topné rohože QuickNet-90 nVent RAYCHEM , potvrzuje záruka, která se vztahuje i na opravy v podlaze a uvedení do původního stavu.
 7. Topná fólie spotřebuje méně elektřiny a je energeticky úsporná - není pravda. Topná fólie se stejným příkonem jako topná rohož spotřebuje stejné množství energie.

Topný výkon rohoží a fólií pod podlahové desky

Zdálo by se, že čím vyšší příkon, tím lépe. Ne tak u elektrického podlahového vytápění pod podlahové desky. Takový přístup totiž může vést k vážným problémům s fungováním instalace. Proč?

Podlahové vytápění spočívá v rovnoměrné distribuci tepla po celé ploše podlahy. Z tohoto důvodu jsou vysoké teploty nežádoucí. Maximální teplota samotné podlahy nesmí překročit 27 °C, jinak nebude příjemná pro chůzi.

K dosažení tohoto teplotního rozmezí stačí bezpečná hodnota 90 W/m². V určitých situacích je dokonce vhodné použít topné rohože s ještě nižším výkonem. Zejména v kategorii topných fólií se však dostupné rozsahy výkonů zvyšují a dosahují až 220 W/m². Taková instalace nebude nebezpečná a nebude moci pracovat ani na poloviční výkon.

 • Přehřáté podlahové desky mohou změnit barvu a deformovat se a zvukově izolační podložka se rychle roztaví.

Instalace topné rohože pod podlahové panely

Před instalací topné rohože musí být podklad řádně připraven. Po jeho vysátí a vyčištění je nutné provést základní nátěr. Poté se topná rohož položí tak, aby v budoucnu nebyla pod žádnými velkými kusy nábytku. Viz návod k instalaci topné rohože, který připravil náš montážní závod PRO RAYCHEM.

Instalace topné rohože pod podlahové panely

 1. Podlahové panely
 2. Zvukotěsná izolace
 3. Samonivelační stěrka min. 15 mm
 4. Topná rohož QuickNet-90
 5. Základní nátěr
 6. Betonový podklad

Celá instalace se vylije samonivelační stěrkou o minimální tloušťce 15 mm, maximálně 20 mm. Nakonec lze panely pokládat podle doporučení jejich výrobce. Nejčastěji se doporučuje položit zvukovou izolaci přímo pod panely. Při pokládce panelů je také důležité pamatovat na dilatační mezery od stěny! V opačném případě může dojít k deformaci podlahy a jejímu poškození při vyšších teplotách.

Zobrazit další položky z Září 2023

Doporučené stránky

pixel