Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Topná fólie pod panely může způsobit úraz elektrickým proudem!

2023-08-30
Topná fólie pod panely může způsobit úraz elektrickým proudem!

Dobře provedené elektrické podlahové vytápění je zcela bezpečné pro všechny členy domácnosti. To však platí pouze pro kvalitní topné rohože a kabely, které jsou instalovány renomovanými montážními firmami v souladu s doporučeními výrobců. Jiná situace je například u v poslední době velmi rozšířených topných fólií. Jsou podomítkové topné fólie bezpečné a proč nejsou pro vaši domácnost vhodnou volbou? Přečtěte si skutečné názory na ni a přesvědčte se sami!

Věděli jste, že fólie pro podlahové vytápění nemají ve své konstrukci ochranné stínění proti proražení, úniku energie a úrazu elektrickým proudem?

Topná fólie pod panely nemá PE ochranu

Připojení topné fólie a utěsnění spoje samospádovou páskou nezajišťuje vždy stoprocentní ochranu proti vlhkostiU oblíbených topných fólií se používá starý a dnes již nedoporučovaný systém připojení TN-C, připojují se pouze nulový a fázový vodič. Ten se vyznačuje absencí samostatného ochranného vodiče - jeho úlohu plní nulový vodič, označený PEN (připojení PE a N). Možná se ptáte, zda to má nějaký význam, protože proud ze skříně je stejně odváděn do sítě. Má, ale proud se vrací přes proudový chránič, takže rovnováha je na místě.

V praxi to znamená, že topná fólie může být pod pro vás nebezpečným napětím! Dokud se nedotknete její vadné součásti, proud se bude vracet přes nulový vodič a pojistka nebude fungovat. A co se stane, pokud se některý z členů domácnosti dotkne poškozeného povrchu topné fólie? Proud se vydá nejkratší cestou k zemi - přes tělo. Při napětí 230 V mohou i zlomky sekundy (než se spustí ochrana instalace) způsobit na těle velkou spoušť. Od rizika poškození srdce až po ochrnutí nervů a vznik bolestivých popálenin.

Řešením může být položení kovového pletiva (které funguje jako ochranný vodič PE) přes elektrickou topnou fólii - to však zvyšuje náklady na instalaci, přidává spoustu práce a účinek stále nebude zdaleka ideální.

Ještě horší situace nastane, když se do spojů nebo do části neviditelně poškozené topné fólie vylije voda.

Únik proudu z topné fólie pod panely je nejen pastí na váš život

Proud tekoucí z poškozeného kabelu představuje velké nebezpečí, ale pouze v případě, že se některý z členů domácnosti dotkne povrchu fólie (byť jen kovovým předmětem, jako je šroub nebo hřebík). Instalace je však ukryta pod podlahou, která je vyrobena ze špatně vodivého materiálu (dřevo, linoleum nebo dlažba). To znamená, že závada může zůstat neodhalena i několik let.

Během této doby bude proud proudit do topné fólie do země. Místo toho, aby napájel její pracovní součásti, však zvolí jednodušší cestu a protéká skrz kryt nebo kovové součásti. Tím se výrazně sníží účinnost instalace. Aby vám fólie poskytla potřebné teplo, bude odebírat o něco více elektrické energie.

Je topná fólie pod podlahové panely bezpečná?

Každá topná instalace musí být dostatečně chráněna proudovými chrániči a nadproudovými pojistkami. Ukazuje se však, že ne vždy fungují se stejnou účinností. V případě topných fólií mají velký význam unikající proudy a způsob jejich odvádění do elektrické sítě. Právě tento aspekt mě vede k tomu, že bych je nikdy nechtěl mít ve své domácnosti!

Co je to ochrana před reziduálním proudem?

Na začátek vám však musím vysvětlit, jak funguje oblíbený "diferenciál". Jedná se o jistící prvek, kterým jsou vedeny dva vodiče - fázový L1 a nulový N (existují i třífázové diferenciály, jejich fungování je založeno na stejném principu). Dokud oběma vodiči protéká stejný proud, zůstává celý systém v rovnováze. V přírodě však nic není dokonalé - v systému dochází k únikům proudu. Malé ztráty, spojené s přirozeným provozem instalace, nemají na proudovou ochranu vliv. Jiná situace nastává v případě průrazu.

Poškození izolace způsobuje únik proudu z obvodu do krytu. Nebezpečný proud pak teče do země přes ochranný vodič PE. To však znamená, že vzniká nerovnováha v rozdílu - do elektrického ohřevu proteklo více proudu, než se z něj vrátilo nulovým vodičem. V důsledku této nerovnováhy se objeví magnetická síla, která vypne stykač a přeruší napájení celého systému.

Větší výkon ve fóliích podlahového vytápění - výhoda nebo pokušení?

Proč instalovat topnou rohož s výkonem 160 W/m2, když si můžete pořídit fólii s výkonem až 400 W! Bude tepleji a doba vytápění se výrazně zkrátí. Kromě toho, pokud můžete mít lepší a výkonnější vytápění za nižší cenu, byl by hřích toho nevyužít.

Ukazuje se však, že vysoký výkon elektrických topných fólií je jejich největší nevýhodou. Proč? Snadno s nimi dosáhnete teploty podlahy nad 27 °C. To sice zní dobře, ale rychle to vede k poškození podlahy. Pod vlivem teploty:

  • Podlaha se deformuje. Ne vždy bude možné vrátit se k jejímu předchozímu tvaru - vybledlé desky je nutné nahradit novými.
  • V místě přehřátí se rychle objeví znetvořující změna barvy.
  • V extrémním případě, pokud termostat podlahy selže a začne se neustále přehřívat, může dojít dokonce k požáru nebo vzplanutí podlahové konstrukce!
  • Příliš vysoká teplota bude nepříjemná i pro obyvatele domu.

Vyplatí se tolik riskovat kvůli výkonnější instalaci? Určitě ne.

Topná fólie nejen pro podlahy

Nejvíce mě děsí fakt, že topné fólie jsou stále populárnější, i když už v některých komentářích pod reklamami například na Facebooku je vidět, že si na ně lidé začínají stěžovat. Stále častěji se topné fólie vkládají do sádrokartonových stěn nebo podhledů. Povrchové stěnové vytápění má mnoho výhod, ale v tomto případě má také jednu obrovskou nevýhodu. Na stěnách jsou zavěšena zrcadla, obrazy, kuchyňské doplňky nebo skříňky. K tomuto účelu se používají kovové šrouby nebo vruty. Stačí si představit, že při instalaci šroub prorazí topnou fólii. Proudový chránič nereaguje - kvůli absenci samostatné svorky pro ochranný vodič. Skříň však zůstává neustále pod smrtícím napětím - tikající bomba, která může kdykoli smrtelně zasáhnout elektrickým proudem kteréhokoli člena domácnosti.

Co byste měli zkontrolovat před nákupem topné fólie?

Bezpečnostní aspekty vás zcela nepřesvědčily? Zdá se vám cenový rozdíl příliš atraktivní? Nebo snad popis topné fólie v náhodném obchodě vytvořil zkušený marketér, který umí výrobek prezentovat jen v superlativech? Zde je několik aspektů, které byste si měli ověřit nebo se na ně zeptat prodejce. Jsem si jistý, že vás odpověď překvapí a přiměje vás přehodnotit nákup. Záruka na vyhřívanou fólii Záruka je skvělá věc - výrobce vás ujišťuje, že jeho výrobek je bezchybný, a přesto, pokud se něco rozbije, pošle vám zcela novou vyhřívanou fólii. Navíc nákupem nyní nezískáte standardní 2letou, ale až 6letou záruku na výrobek! Na tomto místě stojí za zmínku, že vyhřívací rohože, které používám, mají plnou záruku 10 až 25 let. V tomto srovnání ztrácejí topné fólie hodně ze své atraktivity, že? Zamyslete se nad tím, proč je v tom takový rozdíl. Je to trvanlivostí obou řešení? Jejich poruchovost?

Jedním z aspektů je životnost samotného výrobku. Představte si, že si do obývacího pokoje nainstalujete topnou fólii. Pak na ni položíte krásné a drahé podlahové panely. K vaší smůle se elektrická topná fólie již po jednom měsíci porouchá, a tak se ihned hlásíte do obchodu s reklamací. Vše je ihned vyřešeno a za několik dní obdržíte balíček s novou topnou fólií. Zbývá vám jediný problém - demontovat podlahu, abyste ji nepoškodili, vyměnit topný systém a poté znovu položit podlahové panely. To může být drahá hra... Přitom například instalací výrobků nVent RAYCHEM získáte záruku nejen na samotnou topnou rohož pod podlahovými panely, ale v případě závady výrobku se záruka vztahuje i na její opravu a uvedení podlahy do stavu před závadou. Zdá se to jako detail, na který při nákupu nemyslíte, ale ve výsledku to může stát poměrně dost.

Certifikáty

Každý prodejce topných fólií se modlí, abyste se ho neptali na certifikáty. Proč? Protože naprostá většina topných fólií nesplňuje požadované normy! Bohužel se tím málokdo zabývá. Zvláště když vidí pouze získanou značku CE.

Značka CE zaručuje, že pokud byly při návrhu a výrobě výrobku použity evropské předpisy, jejichž dodržování je prokázáno, výrobek neohrožuje zdraví a bezpečnost uživatele ani životní prostředí. Označení CE není certifikátem kvality ani dokladem o původu z EU, ani certifikátem bezpečnosti.

Instalace topné fólie

Topné fólie se připojují k přívodnímu kabelu pomocí svorek. Zajišťují se pouze kouskem samovulkanizační pásky - za předpokladu, že ji montér nezapomene použít. Pokud není spojení pečlivě přelepeno, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Ani správná instalace nezajišťuje úplnou ochranu před únikem proudu. Na rozdíl od topné rohože se fólie vůči podlaze neustále pohybuje. Riziko odření izolace je velmi vysoké. Také spoje se mohou časem uvolnit a představovat velké nebezpečí pro obyvatele domu.

Aby byla topná fólie bezpečná, měla by být pod ní a nad ní po celé ploše položena uzemněná nerezová mřížka. Bez ohledu na to, zda se jedná o suchou nebo vlhkou místnost (jakýkoli elektrický spotřebič), musí mít každá topná fólie ochranu proti úrazu elektrickým proudem. To prakticky nikdo nedělá a prodejci o tom své zákazníky vůbec neinformují, protože to výrazně zvyšuje náklady na pořízení topné fólie, což znamená, že by výrobek neprodali. Všechna položená pletiva musí být pečlivě připojena k ochrannému vodiči PE. To by mělo být provedeno tak, že se minimálně dva protilehlé konce každé mřížky s PE vodičem připojí k jedné společné PE svorce. Nelze provést propojení mřížky s mřížkou, protože při výpadku jednoho spojení dojde k přerušení obvodu ostatních komponent. Svorka PE musí být připojena k ochrannému vodiči v elektrickém systému.

Co takhle topná rohož pod podlahovými panely místo fólie?

Topná rohož pod panely

Závěrem, opravdu se vyplatí vsadit na topnou fólii? Doporučuji zakoupit topnou rohož pod podlahové panely. Proč?

  • Topná rohož má ochranné stínění a dostatečnou izolační ochranu, takže je mnohem bezpečnější.
  • Odolná izolace není vystavena oděru, protože je v odolné vrstvě samonivelační stěrky.
  • Zdánlivě je topná rohož o něco silnější než topné fólie. Je však zalita lepidlem nebo stěrkou, takže často neovlivňuje výšku hotové podlahy.
  • Životnost topných rohoží pod podlahové desky je několikanásobně vyšší - svědčí o tom záruka, která je na ně poskytována, a to i 20 let.
  • Topné rohože mají požadované certifikáty a úroveň bezpečnosti je často mnohem vyšší než zákonné požadavky.
  • Funkčnost topných rohoží je naprosto stejná jako u fólií.

Pokud chcete, aby elektrické podlahové vytápění ve vaší domácnosti bylo udržitelné a bezpečné, topné rohože budou vyžadovat méně práce, peněz a starostí o to, zda je vše plně chráněno proti úrazu elektrickým proudem. Při započtení všech nákladů jsou topné fólie jednoduše neekonomické.

Zobrazit další položky z Srpen 2023

Doporučené stránky

pixel