Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Termostat v koupelně nebo venku?

2023-09-10
Termostat v koupelně nebo venku?

Při instalaci elektrického podlahového vytápění například v koupelně je nutné instalovat také termostat (regulátor), který řídí provoz celého systému. Okamžitě vyvstává otázka, kde by takové zařízení mělo být umístěno? Zdá se přirozené instalovat regulátor přímo v koupelně. Často však existuje pokušení umístit jej venku - například kvůli podmínkám v místnosti. Kam je nejlepší termostat umístit a proč? Odpověď na tuto otázku najdete níže.

Umístění regulátoru je častým dilematem mnoha lidí, kteří instalují podlahové vytápění. Bohužel vede k tomu, že se nezkušení instalatéři dopouštějí závažné chyby. Proč? Termostat musí být podle platných předpisů vždy umístěn v místnosti, kterou ovládá. Navíc to má vážné technické opodstatnění, takže je bezpodmínečně nutné toto pravidlo dodržovat.

Elektrické podlahové vytápění pomocí topných rohoží nebo topných kabelů s pevným topným výkonem musí být vždy řízeno termostatem se snímačem teploty podlahy. Toto zařízení na základě údajů o teplotě reguluje provoz vytápění. K tomuto účelu se používají až dva snímače: podlahový a vzduchový. Oba jsou rozhodující pro určení správného provozu podlahového vytápění.

Předpisy

 1. Všechny pevné topné rohožetopné kabely musí být podle předpisů řízeny termostatem, který reguluje teplotu pomocí vnějšího podlahového teplotního čidla.
 2. Termostaty pracující v režimu detekce teploty v místnosti musí mít omezení teploty podlahy pomocí dalšího podlahového čidla.
 3. Termostaty musí splňovat tzv. směrnici o ekologickém designu, kterou mají všechny naše pokojové termostaty nVent RAYCHEM. Nejlepší je používat kompletní sady dostupné na našich webových stránkách (topné rohože s WiFi termostatem), abyste měli jistotu, že všechny komponenty jsou vzájemně plně kompatibilní.
 4. Vzhledem k riziku úrazu elektrickým proudem neinstalujte termostat v koupelně v ochranných zónách "0, I, II". Kromě toho zvyšte jeho ochranu proti stříkající vodě použitím speciálního speciálního těsnění, které zvýší stupeň krytí na IP44.

Čidlo teploty vzduchu

Topné kabely se obvykle aktivují a deaktivují na základě teploty vzduchu. Uživatel naprogramuje preferovanou úroveň tepla pro určité časové intervaly. Když teplota klesne pod nastavenou hodnotu, podlahové vytápění se aktivuje. Naopak při dosažení požadované úrovně - dojde k vypnutí.

Čidlo teploty vzduchu je umístěno v krytu termostatu. Co to znamená? Že umístěním regulátoru v jiné místnosti za stěnou se bude spoléhat na údaje z druhé místnosti.

Věnujte pozornost tomu, kde je termostat na stěně namontován. Neinstalujte jej tam, kde dochází k velkému a častému kolísání teploty, jako např:

 • nad pračkou,
 • v blízkosti radiátoru,
 • na přímém slunečním světle,
 • na místě, kde je průvan,
 • na místě zakrytém závěsy, nábytkem apod.

Čidlo teploty podlahy

Snímač teploty podlahy

Správně nainstalované čidlo snímá teplotu podlahy, do které jsou topné rohože / topné kabely zapuštěny. Tímto způsobem termostat zabraňuje přílišnému zvýšení teploty samotné podlahy. Čidlo instalované v podlaze by však mělo sloužit jako dodatečná ochrana podlahy a topného systému. Jeho měření se nepromítají přímo do teploty vzduchu v místnosti, a proto zabraňují správné funkci elektrických topných rohoží.

S čidlem teploty podlahy:

 • chráníme topné kabely před přílišným zahřátím, a tím před spálením,
 • podlaha má optimální teplotu, takže na ní můžete stát bosí,
 • chráníme podlahy citlivé na teplo před deformací nebo změnou barvy.

Nenechte se mýlit: kam v koupelně nainstalujete termostat?

Díky informacím, které jste právě získali, už nebudete dělat častou chybu při instalaci termostatu. Je to důležité jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska správného fungování samotného systému podlahového vytápění. Snímač teploty vzduchu, umístěný v regulátoru, umožňuje ovládat topné rohože tak, aby byla v místnosti udržována optimální teplota.

Případná instalace mimo koupelnu, například z důvodu nedostatku místa, bude znamenat zakoupení a instalaci dalšího snímače teploty vzduchu. To se však nedoporučuje a používá se pouze ve výjimečných situacích.

Pokud se chcete vyhnout chybám při instalaci elektrického podlahového vytápění, využijte služeb našich zkušených pracovníků, kteří se v provozu tohoto typu zařízení vyznají.

Zobrazit další položky z Září 2023

Doporučené stránky

pixel