Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Ne každá vyhřívací rohož do sprchy!

2023-09-19
Ne každá vyhřívací rohož do sprchy!

Mnoho lidí si klade otázku, jak správně nainstalovat topnou rohož pod dlaždice ve sprchovém koutu. Sprchový kout je často ohraničený kus podlahy s nainstalovaným odtokem. Jak v takové situaci nainstalovat elektrické podlahové vytápění? A bude to zcela bezpečné? Zjistěte to sami.

Jak bezpečná je topná rohož ve sprše?

Propojení elektřiny a vody může být velmi nebezpečné. Proto je vždy vhodné ujistit se, že je vaše řešení v koupelně bezpečné. Totéž platí pro vytápění pomocí topné rohože pod dlaždicemi ve sprchovém koutu. Ne každý výrobek je pro takové použití vhodný. Především by měl být design rohože schválen výrobcem pro instalaci do mokrých prostor, mezi které patří bazény, lehátka, lázeňská zařízení atd.

  • Taková vyhřívací rohož do sprchy musí být vhodně izolovaná.
  • V izolaci, která je odolná proti stárnutí a oděru (mechanická pevnost > 1500 N).
  • Nesmí reagovat se stavebními chemikáliemi.
  • Musí mít atesty jako VDE, CE, SEMKO.
  • Kromě toho je důležité mít silné ochranné opletení pro topné vodiče uvnitř kabelu jako uzemňovací systém.

Naši topnou rohož QuickNet lze instalovat do sprchového koutu.

Kromě nákupu kvalitních a spolehlivých topných rohoží byste si měli najmout odborníka na jejich instalaci. Pouze kvalifikovaná osoba provede bezchybnou a uživatelsky bezpečnou instalaci.

Elektrické podlahové vytápění ve sprše v zóně "0"

Elektrické podlahové vytápění ve sprše

V závislosti na úrovni bezpečnosti má každá zóna v koupelně číslo, kterému odpovídají příslušné bezpečnostní předpisy. Vnitřní strana vany nebo sprchové vaničky je zóna "0", tedy nejnebezpečnější zóna. Proto se zde mohou používat spotřebiče napájené střídavým proudem do 12 V nebo stejnosměrným proudem do 30 V. To je úroveň napětí, která nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidi, a to ani v případě, že se proud dostane do kontaktu s vodou. Kromě toho je vyžadována třída ochrany IPX7.

Ta se však vztahuje na předměty, které mohou přijít do přímého kontaktu s vodou. Naproti tomu topná rohož je chráněna nejen dlaždicemi, ale také utěsněnou vrstvou lepidla nebo samonivelační stěrkou. Proto se výše uvedené předpisy nevztahují na elektrické podlahové vytápění. Úroveň pod dlaždicemi, tj. vrstva lepidla, již není "vnitřní stranou sprchové vaničky", což znamená, že se nejedná o zónu "0". Může být topná rohož ve sprše?

Ochrana elektrického obvodu

Je také důležité pamatovat na odpovídající ochranu samotného elektrického obvodu. V případě podlahového vytápění se často používá samostatný obvod, který napájí pouze topné rohože.

V závislosti na jejich celkovém výkonu je třeba zvolit vhodnou ochranu proti přetížení. Ta chrání před spálením vodičů (nejen těch v rohoži, ale i těch, které spojují podlahové vytápění s rozvodnou skříní). Naopak proudová ochrana, nejčastěji 30mA, reaguje při zjištění nadměrného úniku proudu (běžně označovaného jako průraz). Jaké pojistky pro topnou rohož?

Jak správně položit topnou rohož ve sprše?

Jak správně položit topnou rohož do sprchy?

Podlaha by měla být nejprve očištěna od prachu a dobře napuštěna základním nátěrem. Poté by měl být na celý povrch nanesen hydroizolační prostředek nebo tekutá fólie. Na takto připravený podklad lze položit topnou rohož:

  • dodržujte vzdálenost 10 až 15 cm od stěn,
  • dodržujte vzdálenost 10 - 15 cm od lapače vody, aby v něm voda nevysychala,
  • nepokládejte topnou rohož v místech, kde budou vyvrtány otvory.

Po správném položení topné rohože ji můžete utěsnit elastickým lepidlem určeným pro systémy podlahového vytápění a poté položit koupelnové obklady. Nezapomeňte také na to, že pod dlaždicemi nesmí zůstat žádný vzduch - vrstva lepidla by měla být rovnoměrná. Pokyny pro instalaci topné rohože autorizovaným instalatérem.

Měření topné rohože

Jak změřím topnou rohož?

Po instalaci rohože je třeba provést příslušná elektrická měření. V praxi by první měření mělo být provedeno po vybalení z krabice a druhé ihned po položení rohože na podlahu, aby se potvrdilo, že nedošlo k jejímu poškození. Poté je nezbytné je zopakovat po zatmelení lepidla a položení dlaždic - aby bylo zajištěno, že během této doby nedošlo k poškození vodičů.

Jedná se především o měření odporu mezi topnými dráty a měření izolačního odporu mezi přívodními dráty a opletením. Jak změřit topnou rohož měřidlem?

Jakou topnou rohož do sprchy?

Vyhřívací rohož do sprchy

Doporučujeme použít výrobek velké a známé značky, který je vyroben z kvalitních materiálů a poskytuje nejlepší výkon. Příkladem takové topné rohože může být naše topná rohož do sprchy nVent RAYCHEM QuickNet -160. Má nejvyšší možný výkon, splňuje všechny bezpečnostní požadavky a je vyrobena velmi odolným a robustním způsobem. Zajímavé je, že jako jediná ze společností na trhu poskytuje záruku nejen na dodání nového topného tělesa, ale také na uvedení podlahy do stavu před poruchou.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel