Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Má elektrické podlahové vytápění vliv na zdraví?

2023-08-30
Má elektrické podlahové vytápění vliv na zdraví?

Někteří lidé mají obavy z elektromagnetického záření, které má topná rohož nebo topný kabel vyzařovat. Vědci je však uklidňují - je naprosto bezpečné. Na druhou stranu nahrazení vytápění v domácnosti elektrickými topnými rohožemi může přinést mnoho výhod pro zdraví majitelů domů. Jaký je tedy skutečný vliv topných rohoží na zdraví?

Co je to elektromagnetické záření?

Ozývají se hlasy varující před elektromagnetickým zářením. Údajně je zdraví škodlivé a způsobuje nemoci, jako jsou oběhové problémy, zpomalení srdce, třes rukou nebo elektrochemické změny v mozku. Tyto příznaky byly vědci potvrzeny a ve vědeckém světě panuje shoda, týkají se však dlouhodobého vystavení konkrétnímu záření. Právě odtud pramení nejdůležitější nedorozumění na toto téma.

Široké spektrum záření

Spektrum elektromagnetického záření se dělí na několik důležitých oblastí. Některé z nich, tzv. ionizující záření, jsou obecně považovány za škodlivé. Sem lze zařadit rentgenové záření, ultrafialové záření (z velké části) nebo gama záření. Stále se také diskutuje o účincích nízkofrekvenčního záření na organismus, které se však v polských podmínkách nevyskytuje. Jiná situace je u frekvencí spojených s rádiem, televizí nebo... elektřinou v zásuvce.

V případě elektrického podlahového vytápění pro domácnosti můžeme hovořit pouze o elektromagnetickém záření spojeném s tokem elektřiny. Vzhledem k množství spotřebičů používaných v domácnosti nemá instalace topné rohože na přítomnost tohoto záření žádný významný vliv, a proto je také zcela bezpečná pro zdraví - stejně jako veškerá bílá technika nebo spotřební elektronika.

Má tedy instalace podlahového vytápění vliv na zdraví domácnosti?

Volba povrchového elektrického vytápění má významný vliv na zdraví uživatelů. Tento dopad je však většinou pozitivní:

  • Rovnoměrné vytápění celé podlahy zabraňuje proudění vzduchu. Jedná se o jev mísení teplého a studeného vzduchu v místnostech s bodovým vytápěním. Takový pohyb způsobuje vzlínání roztočů, prachu a pylu, což podporuje alergické reakce u alergiků. U podlahového vytápění proto dochází ke snížení výskytu alergické rýmy a slzení očí.
  • Absence výše zmíněného proudění vzduchu má za následek lepší podmínky pro větrání místnosti (protože nedochází k dalšímu zásahu do klimatizace nebo větrání). V důsledku toho bude vlhkost vzduchu v místnosti, obývacím pokoji nebo kuchyni na pro člověka příznivé úrovni, což zabrání vysychání nosu nebo očí.
  • Optimální podmínky pro člověka jsou teplejší vzduch v oblasti nohou a chladnější vzduch v horních oblastech těla. Toto rozložení teploty je možné pouze s plošným vytápěním, umístěným pod podlahou.
  • Radiátory zajišťují vysokou teplotu ve své oblasti, zatímco na opačném konci místnosti je často chladno. Naproti tomu topné rohože dosahují rovnoměrného rozložení teploty po celé vytápěné ploše.
  • Domácnosti trpící syndromem studených nohou potěší také elektrické podlahové vytápění. Vysoká teplota podlahy tento problém přirozeně řeší.

Hlavní výhodou podlahového vytápění je optimální rozložení teploty ve všech osách souřadnicového systému (na povrchu podlahy i ve svislém směru). Toho využijí alergici, lidé se syndromem studených nohou nebo majitelé domů s problémy se suchýma očima a krkem.

Bilance vlivu podlahového vytápění na lidské zdraví

Obavy z elektromagnetického záření vyzařovaného topnými rohožemi a dráty je třeba hned na začátku nechat stranou - to je v domácnostech, školách, kancelářích nebo továrnách běžné, a to v mnohem vyšších koncentracích, než by mohlo vyzařovat dané elektrické podlahové vytápění. Je třeba poznamenat, že neexistuje žádná uznávaná studie, která by posuzovala škodlivost tohoto rozsahu záření. Na druhou stranu jsou nepochybně zdraví škodlivé jiné rozsahy záření - ty však nejsou generovány topnými rohožemi.

Na druhou stranu má instalace podlahového vytápění mnoho zdravotních výhod. Takový systém je šetrný k alergikům nebo lidem trpícím syndromem studených nohou. Zajišťuje však také optimální rozložení teploty v místnostech, a tedy maximální pohodlí pro všechny členy domácnosti.

Zobrazit další položky z Srpen 2023
pixel