Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Jaké lepidlo pro topnou rohož pod dlaždice?

2023-09-10
Jaké lepidlo pro topnou rohož pod dlaždice?

Jaké lepidlo na topné rohože bude nejlepší? Stručný průvodce lepicími rohožemi. Topné rohože jsou stále oblíbenějším způsobem podlahového vytápění vašeho domova. Změny teploty podkladu však vedou k roztahování a smršťování dlaždic. Abyste předešli vážnému poškození a velkým problémům, je důležité zvolit správnou lepicí maltu pro topné rohože. Jak se ale ve spleti značení a kódů vyznat? Tento stručný průvodce vám pomůže při výběru nejlepší lepicí malty pro topné rohože.

Proč je výběr správné lepicí malty pro topné rohože tak důležitý?

Je výběr správného lepidla pro dlaždice položené na topné rohoži opravdu tak složitý? Abychom to zjistili, stojí za to zvážit podmínky, ve kterých bude muset fungovat:

  • Velké teplotní rozdíly. Lepicí malty používané ve venkovním prostředí by měly být mrazuvzdorné - jinak může pokles teploty vzduchu oslabit spojovací síly, což může vést k odpadávání keramiky od podkladu. U lepidel na obklady a dlažby v domácnosti, ale i u povrchů s povrchovým vytápěním, je důležité, aby odolávala o něco vyšším teplotám, než je běžné.
  • Dynamická změna teploty. Důležitá je také dynamika. Každá látka podléhá jevu, který známe jako teplotní roztažnost (hovorově se říká, že podlaha "pracuje"). Roztažnost je v mnoha případech velmi malá, ale rychlá změna teploty vytváří tlakové a tahové síly. Z tohoto důvodu by měla být lepicí malta pružná, aby tyto síly vyrovnávala.
  • Pronikání vody pod podlahu bude zdrojem vysoké vlhkosti. V takových podmínkách se snadno množí škodlivé houby a mikroorganismy. Zdánlivě by vyšší teplota podlahového vytápění měla vysušit celý povrch pod dlažbou, ale na to jsou tyto teploty příliš nízké. Lepidlo na dlaždice by proto mělo být vodotěsné.

Aby byly splněny výše uvedené pracovní podmínky, je nutné použít správnou lepicí maltu. Neméně důležitá bude i volba spárovací hmoty. Nemělo by se však zapomínat ani na správnou přípravu podkladu.

Jak se připravit na pokládku dlažby na topné rohože?

Podklad je třeba důkladně očistit od všech volných prvků, prachu a nečistot, které výrazně snižují přilnavost lepidla k podkladu. Velmi dobré je podlahu předpřipravit. Poté se nanese pružná tenká vrstva polotekuté lepicí malty. Pokud se obkladačské práce provádějí na zemi, například ve sklepě, je dobré dodatečně položit izolační dlaždice. Ty zajistí tepelnou a zvukovou izolaci. Teprve na takto připravený podklad položíme příslušné flexibilní lepidlo, do kterého zapustíme topné rohože - podle předem provedených výpočtů. Po zaschnutí hlavní vrstvy lepidla můžeme přistoupit k vlastní pokládce dlaždic.

Výběr správného lepidla pro topnou rohož

Všechny lepicí malty dostupné na evropském trhu musí odpovídat normě EU. To platí i pro Polsko. Tyto předpisy jasně definují označování jednotlivých lepidel kódem, který spotřebitele jasně informuje o vlastnostech výrobku. Toto alfanumerické označení se skládá z několika prvků.

Lepicí pojivo

První písmeno označuje použité pojivo, tj. typ lepidla. V Polsku jsou k dispozici tři typy:

  • C. Jedná se o cementová lepidla, která se nejčastěji volí pro obklady. Po smíchání s vodou dochází k chemické reakci, přičemž po zaschnutí pevně spojí obklad s podkladem. Tato lepidla se vyznačují také odolností vůči vodě.
  • D. Disperzní lepidla se prodávají ve formě hotové malty, což šetří čas při přípravě správné směsi. Vyznačují se také větší pružností. Jejich nevýhodou je naopak dlouhý proces schnutí, nejlépe při dobrém větrání.
  • R. Reaktivní pryskyřice umožňují velmi dobrou přilnavost a pružnost, proto se používají především ve velmi náročných podmínkách: v průmyslu nebo v obchodních centrech.

V domácích podmínkách se nejčastěji používají cementová lepidla, a to vzhledem k poměru ceny a pevnosti a pružnosti spoje.

Přilnavost

Z hlediska přídržnosti lze rozlišit dvě třídy, označené po sobě jdoucími arabskými číslicemi. Toto označení se nachází na druhém místě. Třída 1 je skupina běžně lepících lepidel. Výkonnost těchto lepicích malt je velmi dobrá a ve většině případů funguje dobře. Naproti tomu třída 2 se zlepšenými parametry poskytuje přibližně dvojnásobnou pevnost lepení. Proto se používá u velkoformátových obkladů a dlažeb.

Třídy

Existují další třídy a označení, které odpovídají speciálním vlastnostem lepicí malty. Jedná se o tyto třídy:

  • Toto označení se vztahuje pouzena cementová lepidla a označuje výrazně kratší dobu tuhnutí. Běžná lepidla potřebují k úplnému spojení dlaždic s podkladem až 28 dní. Těm s označením F naproti tomu stačí pouhé 3 dny. Taková lepidla však mají kratší životnost.
  • Třída T. Snížené stékání lepidla znamená, že dlaždice přilepená ke stěně se během tuhnutí lepidla výrazně méně propadá. V praxi se jedná o parametr, který umožňuje pokládat dlaždice od stropu dolů, nikoliv v opačném pořadí.
  • Třída E znamená prodlouženou dobu otevření lepidla. To znamená, že doba od namíchání lepidla do položení dlaždic se prodlouží z 20 minut na 30 minut. To je pro obkladače jistě pohodlnější.

Kromě třídy F, která se objevuje pouze na cementových lepidlech, lze ostatní dvě označení nalézt na jakékoliv lepicí maltě. Nemusí se však objevit, v takovém případě lepidlo o dané vlastnosti přichází.

Deformovatelnost lepidla

Na konci označení se nachází shluk S1 nebo S2. V případě lepidel na bázi cementu se tato třída nemusí vyskytovat vůbec - pak taková lepidla nejsou deformovatelná. Nejčastěji se používá lepicí malta S1, která poskytuje vysokou elasticitu. Tu je také nutné zvolit pro podlahové vytápění. Třída S2 je naopak velmi drahá, a proto si nenašla cestu do domácností.

Cementová lepidla pro elektrické podlahové vytápění, která nemají označení S1 nebo S2, NEJSOU deformovatelná, i když jsou často uváděna na trh jako flexibilní.

Jak pokládat dlaždice na topné rohože

Neméně důležitý než výběr lepidla je způsob jeho nanášení na podklad. Je nezbytné, aby lepicí malta byla nanesena jak na dlaždice, tak na podklad. Tím se sníží riziko vzniku dutin, které oslabují dlaždice a vedou k jejich snadnému rozbití při nárazu. Tento způsob pokládky také umožňuje lepší rozložení lepidla, což vede k odolnějšímu a dlouhodobějšímu výsledku. Duté plochy pod dlaždicemi také nepřenášejí teplo generované topným kabelem na dlaždice, u kterých hrozí riziko jejich poškození.

Jaké lepidlo na topnou rohož pod dlaždice?

Jaké lepidlo bude nejlepší pro elektrické podlahové vytápění? Mělo by být voděodolné a pružné. Vyplatí se proto věnovat pozornost velmi oblíbeným lepidlům C1 S1. Splňují základní požadavky a zároveň poskytují největší odolnost. Za zvážení stojí také nákup správné spárovací hmoty.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel