Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Jaké jsou aplikace elektrického povrchového ohřevu?

2023-08-12
Jaké jsou aplikace elektrického povrchového ohřevu?

Elektrické podlahové vytápění je všeobecně známé jako alternativa k uhelným nebo plynovým kotlům či tepelným čerpadlům. Je však třeba vědět, že to není jediné využití topných kabelů v budovách. Zjistěte, jak se technologie elektrického vytápění stále využívá - nejen v rodinných domech, ale i v dalších budovách a jejich okolí.

Výhody elektrického plošného vytápění

Možnost využívat elektrické vytápění různými způsoby je dána vlastnostmi této technologie. Mezi její nejdůležitější výhody patří např:

  • Snadná instalace. V porovnání s jinými systémy vytápění nevyžaduje instalace rohoží nebo kabelů žádné speciální přípravy. Pokud je instalace naplánována s dostatečným předstihem, lze ji provádět společně s dalšími stavebními činnostmi, jako je lití potěru nebo základů.
  • Spolehlivost. O nízké poruchovosti elektrických topných systémů nejlépe svědčí záruka poskytovaná nVent RAYCHEM , která činí až 20 let. Vztahuje se nejen na výměnu vadné součásti, ale také na uvedení povrchu podlahy do stavu před opravou.
  • Bezpečnost. Topné kabely jsou obaleny vyrovnávací nebo izolační vrstvou, která chrání uživatele před náhodným poškozením instalace a úrazem elektrickým proudem. Tento typ instalace se také vyhýbá horkým součástem (např. trubkám ústředního topení), o které se můžete popálit.
  • Všestrannost. Alternativní způsoby vytápění vyžadují palivo - horkou vodu, uhlí, plyn nebo dřevo. To znamená, že je třeba vytvořit příslušné instalace a často i místnosti určené pro daný typ kotle (tzv. kotelny). Naproti tomu elektrické vytápění je napojeno na elektrický systém, který je k dispozici prakticky v každé budově.
  • Šetrnost k životnímu prostředí. Stále větší pozornost je věnována technologiím šetrným k životnímu prostředí. Naopak používání neobnovitelných paliv se setkává s omezeními a zákazy. V případě elektrických topných rohoží se toho není třeba obávat - lze je stejně dobře napájet elektřinou z uhelných elektráren (které dnes tvoří základ energetiky v Polsku), stejně jako v budoucnu z větrných a fotovoltaických elektráren.

Díky výše uvedeným vlastnostem se elektrické plošné vytápění používá nejen k vytápění budov a jednotlivých místností, ale i v mnoha dalších případech.

Použití topných kabelů a topných rohoží v domech a jejich okolí

Elektrické plošné vytápění se používá především k vytápění ploch, v nichž je instalováno. Běžně je proto spojováno především jako alternativa k ústřednímu vytápění. Stejně dobře však plní i další důležité úkoly.

Koupelnový radiátor skrytý u stěny

Podlahové vytápění lze instalovat také do... zdi. Topná rohož upevněná vertikálně funguje stejně dobře jako horizontální instalace. Tento typ instalace vytápění však nabízí další výhody:

  • Vyhřívání malých koupelen, jejichž plocha je příliš malá na to, aby podlahové vytápění mohlo optimálně fungovat.
  • Sušení ručníků zavěšených v prostoru, kde je instalována topná rohož.
  • Teplá vyhřívaná stěna je stejně příjemná na dotek jako podlaha u elektrického podlahového vytápění.
  • Estetika takového skrytého radiátoru ve zdi předčí všechna klasická koupelnová řešení. Navíc šetří více místa.

Tento typ řešení si získává stále více příznivců. Není se čemu divit - je to pohodlný, jednoduchý a estetický způsob, jak mít estetickou, příjemnou a teplou koupelnu.

Teplá voda pro domácnost

Přístup k teplé užitkové vodě je základem příjemného prostředí. Aby nedošlo k ochlazení kapaliny, která se již nachází v potrubí (takže u kohoutku je k dispozici pouze studená voda), používají se cirkulační systémy, které kapalinu nepřetržitě prohánějí systémem. Ty mohou být nespolehlivé a v mnoha případech výrazně zvyšují náklady na ohřev vody, zejména pokud je vzdálenost mezi kotelnou a cílovými místy poměrně velká.

Alternativou k oběhovému čerpadlu je topné potrubí. Instaluje se do izolace teplovodního systému a umožňuje hospodárně a hygienicky udržovat požadovanou teplotu vody. Navíc takový systém nepodléhá poruchám a zároveň zabírá podstatně méně místa. Jeho optimální provoz zajišťuje inteligentní řídicí jednotka, která se přizpůsobuje plánu přípravy teplé vody - když v budově nikdo není, nemá smysl systém zbytečně dohřívat.

Systémy proti námraze

Studené zimy pomalu ustupují teplejšímu počasí. Nebezpečné mrazy nás však budou provázet ještě mnoho desetiletí. Vznikající ledové plochy jsou pak příčinou častých pádů, které mohou mít za následek vážná zranění. Lze tomu zabránit? Snadno. Instalací vyhřívací rohože pod nejdůležitější chodníky na dvoře. Vyhřívací rohož se automaticky aktivuje, když venkovní teplota klesne pod bod mrazu. Od této chvíle se můžete po domě pohybovat jistým a bezpečným krokem - a to i v těch největších mrazech.

Ochrana střech a odvodňovacích systémů

Led napadá nejen ulice a chodníky, ale také střechy. Zamrzlé okapové systémy mohou představovat značné nebezpečí, zejména na plochých střechách. Naštěstí stačí několik topných kabelů na klíčových místech, aby se odtokový systém odblokoval a usnadnil odtok nahromaděného sněhu a vody.

Tyto typy systémů navíc fungují automaticky, rozpoznávají venkovní teplotu a aktivují se pouze při výskytu mrazu. Systém je zcela bezúdržbový: nevyžaduje žádné uvedení do provozu, servis ani údržbu. Po jeho instalaci můžete na problémy se sněhem na střeše jednoduše zapomenout.

Všestrannost elektrických topných systémů nVent RAYCHEM

Jak vidíte, topné rohože a dráty nVent RAYCHEM jsou ideální nejen jako náhrada klasického vytápění budov. Pomáhají také chránit příjezdové cesty a střechy před nepříjemným ledem. Malé místnosti lze zase vyhřívat pomocí instalací skrytých ve stěnách. Jsou toto všechny možnosti využití elektrického plošného vytápění? Určitě ne.

Univerzálnost této technologie se vyznačuje snadnou instalací, možností přivést elektřinu na jakékoli místo se stejnou účinností a topnými tělesy, která nezabírají prakticky žádný prostor navíc (často se zapouštějí do mazaniny). Použití topných rohoží a kabelů tedy závisí pouze na potřebách uživatele.

Zobrazit další položky z Srpen 2023
pixel