Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Jak změřit kabel podlahového vytápění?

2023-08-30
Jak změřit kabel podlahového vytápění?

K měření topného kabelu potřebujete měřicí přístroj s funkcí měření odporu nízkého napětí a funkcí měření izolačního odporu.

  1. Při prvním měření měříme izolační odpor. Měření izolačního odporu se provádí za účelem ověření skutečného stavu izolace topného kabelu. Minimální zkušební napětí je 500 V, doporučené napětí je 1000 V. Měření provedeme tak, že spojíme napájecí vodiče, které připojíme k jedné svorce měřiče, a k druhé svorce připojíme ochranný vodič. Měření trvá minimálně 60 sekund. Výsledek by měl být větší než 100 MΩ.
  2. Při druhém měření provedeme nízkonapěťové měření odporu mezi napájecími vodiči. Měření provedeme tak, že připojíme svorky měřicího přístroje pod napájecí vodiče. Výsledek zaznamenejte do instalačního protokolu. Poté porovnejte naměřenou hodnotu s hodnotou uvedenou v tabulce, kterou naleznete v návodu k instalaci daného výrobku. Hodnoty odporu jsou rovněž uvedeny na štítku nalepeném na výrobku. Pokud hodnoty souhlasí, znamená to, že výrobek je funkční a můžeme spustit topný systém.

Měření izolačního odporu topného kabelu

Měření izolačního odporu 1. topná rohož, 2 - 3. přívodní vodiče, 4. ochranný vodič

Měření odporu mezi přívodními žilami topného kabelu

Měření odporu mezi přívodními vodiči: 1. topná rohož, 2. ochranný vodič, 3 - 4. přívodní vodiče.

Během instalace je nutné provést měření třikrát. Po vyjmutí kabelu z krabice, po položení kabelu na podlahu a před zalepením a potřetí po položení dlaždic a před připojením termostatu. Výsledky všech tří zkoušek musí být zapsány do instalačního protokolu.

Zobrazit další položky z Srpen 2023

Doporučené stránky

pixel