Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Jak připravit elektroinstalaci pro elektrické podlahové vytápění?

2023-09-10
Jak připravit elektroinstalaci pro elektrické podlahové vytápění?

Každý dům by měl mít projekt pro instalaci a elektrický rozvaděč, také pro elektrické podlahové vytápění včetně topné rohože nebo kabelu podlahového vytápění. Níže však najdete návod, jak by to mělo být provedeno, pokud takový projekt z nějakého důvodu není k dispozici. Jediným požadavkem je znát výkon topných okruhů, které jsou instalovány v jednotlivých místnostech. Přečtěte si naše tipy, jak připravit elektroinstalaci pro topnou rohož a kabel podlahového vytápění.

Návrh instalace pro elektrické podlahové vytápění

V každé místnosti, kde bude instalována topná rohož nebo kabel podlahového vytápění, musí být umístěn pokojový termostat vybavený snímačem teploty podlahy.

 1. Vzhledem k tomu, že většina termostatů obsahuje ve svém krytu čidlo teploty vzduchu, musí být nutně umístěno ve stejné místnosti. Termostat uvnitř nebo venku?
 2. Na druhou stranu se doporučuje, aby měl každý termostat instalovanou samostatnou pojistku, což zahrnuje natažení samostatného kabelu s elektrickým přívodem do místa napájecí skříně. Jakou pojistku pro topnou rohož?

Proč instalovat samostatný napájecí kabel a pojistku?

 • Bezpečnost.
 • Správná ochrana proti přetížení napájecího kabelu.
 • Při poruše a při servisu budeme moci vypnout pouze jeden vadný obvod, např. v jedné místnosti, nikoliv v mnoha.

Pevné odporové topné rohože a topné kabely musí být podle předpisů řízeny termostatem, který reguluje teplotu pomocí vnějšího teplotního čidla podlahy. Jak nainstalovat teplotní čidlo do topné rohože?

Při návrhu se řiďte specifikacemi pokojového termostatu

Návrh elektrického podlahového vytápění

Při návrhu elektrického podlahového vytápění se zaměřte také na reléový výstup z termostatu do topení. Právě ten určuje maximální výkon celé instalace. Nejčastěji se vyskytují relé od 12 do 15 A. To je mezní výkon topné rohože nebo kabelu, který lze k tomuto termostatu připojit.

Při síťovém napětí 230 V AC počítáme:

 • 12 A x 230 V = 2 760 W
 • 13 A x 230 V = 2 990 W
 • 14 A x 230 V = 3 220 W
 • 15 A x 230 V = 3 450 W
 • 16 A x 230 V = 3 680 W

Příklad: Pro výstup relé 13 A můžeme připojit jednu, dvě nebo dokonce tři topné rohože s maximálním topným výkonem 2 990 W. Překročení této hodnoty může vést k rychlému poškození termostatu a zneplatnění záručních podmínek u výrobce. To lze napravit instalací dalšího externího pomocného stykače. Jak připojit podlahový termostat přes přídavný stykač? Ačkoli se to doporučuje, lepším a jednodušším řešením pro větší prostory je použití dvou samostatných termostatů.

Termostat na stěně jako samostatný prvek nebo v rámovém systému?

rámový systém termostatu

Foto TECH CONTROLLERS

Při navrhování interiéru vašeho vysněného domu je užitečné vědět, jaké možnosti jsou na trhu z hlediska konstrukce rámů. Některé firmy nabízejí pouze samostatné termostaty v pevném pouzdře, ale existují i takové, které lze integrovat do jiných rámečků. Co to obnáší? Přední část termostatu lze kombinovat s rámečky pro vypínače světel nebo jiné spínače. To má výrazný vliv na vzhled termostatu i celé místnosti.

Nejčastěji se to týká termostatů a vypínačů světla. Přitom je důležité zajistit, aby byl vypínač na straně dveří, protože bude blíže ruce a bude častěji používán. Na druhou stranu, pokud večer saháte po vypínači ve tmě, zabrání toto nastavení náhodným změnám termostatu.

systémové rámy pro pokojové ovladače

 • Pokojový termostat SENZ WIFI se hodí například k následujícím rámovým systémům: Berker Q1, Q3; M-Plan, M-Pure, M-Elegance; Ospel Sonata; GIRA E2, E3, 55, Esprit.
 • Stříbrná a antracitová čela a rámy naleznete zde.

Jaký typ napájecího kabelu pro topný kabel nebo topnou rohož?

Jaký napájecí kabel pro topnou rohož

1. Napájecí kabel tuhý vodič, 2. Napájecí kabel měkký vodič.

Známe-li příkon topného okruhu ve wattech, můžeme (na základě příslušných vzorců) vypočítat tloušťku přívodního vodiče k jeho zatížení a délku. Přesné vzorce jsou vyžadovány při zkouškách pro získání elektrotechnického oprávnění. Pro běžné uživatele však není třeba se do této technické problematiky nořit. Stačí znát nejběžnější tloušťky v systémech podlahového vytápění:

 • Topné okruhy do 3 000 W, přívodní kabel v délce stěny < 20 m navrhujeme s jištěním 16 A a používáme přívodní kabel o průměru vodiče 1,5 mm² (tři vodiče).
 • Topné okruhy od 3000 do 4000 W, přívodní kabel ve stěně délky < 20 m, navrhujeme pro jištění 20 A a používáme přívodní kabel s průměrem žil 2,5 mm² (třížilový).

DŮLEŽITÉ: Nedoporučuje se přímé připojení přívodního kabelu ve vodiči o průměru žil 2,5 mm² ke svorkám termostatu. Příliš tuhý a tlustý měděný vodič se nemusí vejít do svorek termostatu nebo může způsobit poškození jejich upevnění pájkou k elektronické desce při zatlačení do krabice pro zapuštěnou montáž. Řešením je přechod z "drátu" na vodič o průřezu 1,5 mm² v krabici.

Co když má termostat příliš malý výstup relé?

podłączenie termostatu przez stycznik pomocniczy

Příklad připojení pomocného stykače k pokojovému termostatu.

Často se stává, že v místnostech, jako je velký obývací pokoj nebo kuchyň spojená s jídelnou, potřebujeme pod jeden termostat připojit dva topné kabely a jejich celkový topný výkon přesahuje výstupní kapacitu našeho stykače.

V takovém případě je třeba instalovat samostatný stykač, tzv. pomocný stykač. Ten by měl být instalován v elektrickém rozváděči. To znamená, že s ním mělo být počítáno již při návrhu elektrické instalace vytápění. Bude také třeba jinak upravit uspořádání elektrických kabelů od rozváděče k termostatu.

Obvykle se používají stykače typu NO (normálně otevřený). To znamená, že po zapojení odkloní proud do topného okruhu. To umožní zapnutí topného výkonu systému na požadovanou hodnotu.

 • Jak připojit podlahový termostat prostřednictvím přídavného stykače?

U velkých ploch je lepším řešením rozdělit je na menší topné zóny a použít více termostatů, přečtěte si o tom více (v přípravě).

Jakou krabičku pod omítku pro pokojový termostat?

Která krabice pro zapuštěnou montáž pokojového termostatu?

Termostat pro správnou funkci v místnosti musí být ve výšce cca 120-150 cm od úrovně podlahy v trvale odkryté poloze:

 • nesmí být zakryt nábytkem ani závěsem,
 • nesmí být vystaven přímému slunečnímu záření,
 • nesmí být umístěn v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory, televizory nebo krby,
 • nesmí být umístěn v místech, kde může být silný a častý průvan.

Pro bezproblémovou instalaci pokojového termostatu je třeba použít standardní krabici Ø 60 mm o hloubce min. 1,5 m. 60 mm. Kromě prostoru pro zapuštěnou část termostatu, která obvykle zabírá 20 až 30 mm, je třeba přidat prostor pro napájecí kabel, teplotní čidlo a také konektor pro ochranné vodiče.

Box pro pokojový termostat

POZNÁMKA: Všechny vodiče a průchodky by měly být vždy umístěny co nejblíže zadní stěně skříně.

Co od termostatické skříně na úroveň podlahy?

Jaký typ elektrického přívodního kabelu pro topnou rohož?

Dvě průchodky o vnitřním průměru min. 18 mm:

 1. Pro protažení přívodního kabelu pro topnou rohož nebo topného kabelu (pro více kabelů je třeba použít odpovídající silnější průchodku),
 2. a k vyhrazenému potrubí od podlahového teplotního čidla.

Jaké pojistky pro podlahové vytápění?

Kromě toho je nutné do instalace namontovat vhodný proudový chránič a nadproudovou ochranu. Výběr pojistek závisí na výkonu okruhu podlahového vytápění. O tomto tématu si můžete přečíst v článku: Jaké pojistky pro topnou rohož?

Budou pokojové termostaty s WiFi?

pokojové termostaty s WiFi

Moderní termostaty mají také ovládání prostřednictvím WiFi. Pokud chcete zajistit, abyste mohli nastavovat parametry vytápění prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, také předem navrhněte a zajistěte dostatečně silné pokrytí domácí sítě v každé místnosti v celém domě.

Výše uvedený popis má pouze informativní charakter. Elektrickou instalaci by měla provádět kvalifikovaná osoba.

Zobrazit další položky z Září 2023

Doporučené stránky

pixel