Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Instalace topné rohože na stěnu

2023-09-04
Instalace topné rohože na stěnu

Lze přebytečnou topnou rohož položit na stěnu pod dlaždice? Ano. Často se to praktikuje v malých místnostech s velkým trvalým nánosem na podlaze, kde je topná plocha podlahy příliš malá na to, aby místnost vytopila, nebo v případech, kdy jsme zakoupili příliš dlouhý výrobek. V případech, kdy máme odhalené nebo nezakryté stěny, se v nich provádí stěnové vytápění.

Lze topnou rohož zkrátit?

Topné rohože se v žádném případě nesmí zkracovat! Topné rohože jsou vyrobeny z topných kabelů s pevně daným odporem; jejich zkrácení by mělo za následek poškození nebo dokonce vyhoření.

Co dělat, když je topná rohož příliš dlouhá?

  • Neinstalujte rohož pod vanu nebo sprchovou vaničku. Topné rohože, například nVent RAYCHEM QuickNet , však lze instalovat pod sprchovou vaničku.
  • Přebytečnou topnou rohož lze instalovat do stěny pod obklady, pokud se jedná o "odkrytou" stěnu. POZOR: Neinstalujte topnou rohož do stěny, která bude zakryta pračkou, nábytkem nebo jiným vestavěným nábytkem.
  • Přebytečnou topnou rohož je vhodné použít k sušení ručníků.

Jakou topnou rohož na stěnu?

Vhodný bude model nVent RAYCHEM QuickNet-160 s topným výkonem 160 W/m². Jedná se o stejnou topnou rohož, jakou instalujeme na podlahu pod dlaždice v koupelně.

Jak mám instalovat topnou rohož do zdi?

Místem, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost, je přechod topného kabelu z podlahy na stěnu.

  • Neohýbejte topný kabel silně pod úhlem 90°! Udělejte jej v mírném oblouku.
  • Obvykle je minimální poloměr ohybu topného kabelu jeho průměr x 6.
  • Obujte v tomto místě více stěny, abyste zvětšili ohybový oblouk topného kabelu.
  • Tuto oblast pečlivě vyplňte lepidlem, aniž byste zanechali "vzduchový polštář"

topná rohož ve zdi

  • Před pořízením fotodokumentace napište na stěnu, např. křídou, vzdálenosti od stěn a podlahy pro instalovanou topnou rohož.

Vyhřívací rohož na stěnu pod obklady

Topná rohož ve zdi, vytápění malých místností

Koupelny jsou zpravidla poměrně malé místnosti a navíc obsahují velké množství nábytku a spotřebičů: pračku, sušičku, vanu, sprchový kout, umyvadlo, záchodové sedátko, skříňky a další nábytek. Z tohoto důvodu je podlahová plocha, na kterou lze umístit elektrické podlahové vytápění, poměrně malá.

V mnoha případech může být pro udržení optimální teploty příliš malá. V takovém případě umožňuje instalace topných rohoží pod dlaždice na stěnách zvýšit topný výkon systému. Pokud je obnažených stěn poměrně hodně, rohože se instalují vodorovně od podlahy. Díky tomu je komfort, zejména po výstupu z vany, výrazně vyšší.

Podobné řešení lze použít i v jiných malých místnostech. Zatímco ve sklepě nebo spíži by měla být teplota o něco nižší kvůli potravinám, které jsou tam uloženy, malé chodby a zejména předsíně také často potřebují dodatečné vytápění kvůli malé podlahové ploše.

Topná rohož ve zdi

Zobrazit další položky z Září 2023

Doporučené stránky

Podložka pod dlaždice, koupelna, sprchová topná rohož 1 m² - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/T0

Podložka pod dlaždice, koupelna, sprchová topná rohož 1 m² - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/T0

2 461,00 Kč včetně DPH/1nastavitNejnižší cena za 30 dní před slevou 2 734,00 Kč/1nastavitBěžná cena 2 734,00 Kč včetně DPH/1nastavit
Podlahová dlažba, koupelna, sprchová topná rohož 1 m² + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/SENZ-WIFI

Podlahová dlažba, koupelna, sprchová topná rohož 1 m² + termostat SENZ WIFI - RAYCHEM QuickNet-160 R-QN-P-1.0M2/SENZ-WIFI

6 025,00 Kč včetně DPH/1nastavitNejnižší cena za 30 dní před slevou 6 695,00 Kč/1nastavitBěžná cena 6 695,00 Kč včetně DPH/1nastavit
pixel