Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické vytápění substrátu ve skleníku

2023-09-13
Elektrické vytápění substrátu ve skleníku

Kdo by nerad sáhl po své oblíbené zelenině ještě před začátkem sklizňové sezóny? V obchodech je k dostání pouze dovážená zelenina, která cestuje několik týdnů, než se dostane na pulty. Přitom na své zahrádce můžete mít zcela čerstvou a zdravou zeleninu mnohem dříve. Jak? Zřízením alespoň malého skleníku. Abyste dosáhli toho správného efektu, musíte ho vytápět - což je pro mnoho lidí docela problém. Nehledejte však kvůli tomu sporák. Mnohem lépe bude fungovat elektrický ohřívač půdy. Takto zvýšená teplota ve skleníku výrazně urychlí dobu růstu rostlin a umožní vám sklízet dříve, než se začnou nasazovat poupata v otevřených zahradách. Zjistěte, jak snadné je takový systém vytápění na zahradě zřídit!

Možnosti vytápění skleníku pomocí topného kabelu

Proč používat systém vytápění s topným kabelem? Existuje pro to několik důležitých důvodů:

  • Především je vyhřívána půda, tedy místo, kde klíčí semena. V počátečních fázích je to právě půda, která musí dosáhnout správné teploty, aby zelenina rychleji rostla. Alternativní zdroje vytápění by musely spotřebovat mnohem více paliva, aby dosáhly stejného cíle.
  • Vzduch ve skleníku se tolik neohřívá, takže když vejdete dovnitř, nemáte pocit dusna. Mezitím mají rostliny stále optimální podmínky pro růst.
  • Během teplých dnů, kdy slunce výrazně pomáhá prohřívat vaše ještě malé rostliny, lze elektrický systém snadno ovládat a dokonce se sám automaticky vypne. Alternativní způsoby vytápění často vyžadují časově náročné rozdělávání ohně, takže v teplých jarních dnech se je nevyplatí hasit - a to může vést k přehřátí rostlin.
  • Vysoké teploty vzduchu podporují odpařování vody z listů rostlin, což zelenině neprospívá. Ohřev samotné půdy jej naopak výrazně omezuje, a přesto zajišťuje optimální podmínky.
  • Mimořádně důležité je větrání stanu. Jinak se na vaší zelenině rychle objeví plísně a další choroby. Většina topných systémů ohřívá vzduch ve skleníku, takže při větrání uniká veškeré vzniklé teplo ven. Jiná situace nastává při vytápění půdy. Půda totiž ve velké míře akumuluje tepelnou energii a ochlazuje se mnohem pomaleji.

Vytápění půdy ve skleníku pomocí topného kabelu má proto oproti jiným systémům vytápění mnoho výhod. Už jen z tohoto důvodu rozhodně stojí za to zvážit toto řešení pro vaši zahradu.

Optimální topný výkon systému

Pokud chcete zajistit optimální podmínky pro růst vaší zeleniny, musíte vytvořit zařízení s určitým výkonem. Příliš slabé trubice si nedokážou poradit s chladnými večery a mrazivými nocemi. Příliš silný topný systém může naopak půdu přehřát, což také není dobré.

Optimální teplota půdy pro vývoj většiny rostlin se pohybuje mezi 15 a 20 °C. Za těchto podmínek dochází k nejrychlejší expanzi rostlinných tkání. Teprve při teplotách pod 5 °C se však tento růst zastaví. V pozdější fázi vývoje, kdy začíná kvetení, by optimální úroveň teploty půdy měla dosahovat až 30 °C. Tyto podmínky nejsou nezbytné, ale odpovídají nejrychlejšímu a největšímu rozvoji zeleniny ve skleníku nebo na poli. Je také třeba mít na paměti, že každý druh a odrůda může mít individuální potřeby, které se odchylují od průměrných hodnot - zejména rané odrůdy. Uvedené údaje však usnadní stanovení výkonu topného systému ve skleníku.

Na základě našich zkušeností a četných pokusů jsme zjistili, že optimální rozsah výkonu pro systém vytápění půdy se pohybuje mezi 80 a 120 W/m². Kabely pro ohřev půdy splňující tuto podmínku dokázaly udržet teplotu půdy v požadovaném rozmezí a zároveň nepřehřívaly plodiny.

Kabel pro ohřev půdy ve skleníku

Topný kabel pro skleníky

Který topný kabel je nejlepší? S co nejmenším příkonem! Proč je vhodný nVent RAYCHEM T2Blue-10 W/m? Důvod je jednoduchý. Pro zajištění dostatečného výkonu celé instalace je zapotřebí určitá délka kabelu. Pro srovnání lze snadno spočítat, že na 1 m² (pro získání výkonu 100 W/m²) budete potřebovat 10 m výše uvedeného kabelu nebo jen 5 m výkonnějšího modelu 20 W/m. V případě, že se jedná o kabel o výkonu 100 W/m, je třeba počítat s tím, že se jedná o kabel o délce 1 m. To znamená, že volbou slabšího topného kabelu lze položit dvakrát tolik. Ačkoli se to zdá o něco méně ekonomické, má to jednu obrovskou výhodu - rovnoměrnější rozložení tepla v zemi.

V případě topného kabelu 20 W/m by vzdálenost mezi po sobě jdoucími kabely pro 100 W/m² byla 20 cm. Rozdíl se může zdát malý, ale pro rostliny v zemi je to obrovský rozdíl. Jak již bylo zmíněno, půda dobře akumuluje teplo, a proto má nižší tepelnou vodivost. Při rozestupu 20 cm se budou střídavě tvořit pásy teplejší a chladnější půdy. Při dvojnásobné vzdálenosti se půda ohřívá rovnoměrněji a vzcházející zelenina dává podobné výnosy bez ohledu na to, jak daleko od drátu byla zaseta.

Vzdálenost mezi topnými kabely? Spočítejte si to s námi!

Předpokládejme, že naše topná zóna ve skleníku má rozměry 5 x 2 m = 10 m². Potřebný topný výkon je tedy:

100 W/m² x 10 m² = 1000 W

Jak vybrat topný kabel ze sortimentu obchodu?

Pro topný kabel T2Blue 10 W/m budete potřebovat kabel s topným výkonem přibližně 1000 W. Nabízíme topný kabel s topným výkonem 1015 W, který je dlouhý 101 m.

Jak vypočítám vzdálenost mezi topnými kabely?

Vydělte plochu délkou vybraného kabelu, ve výše uvedeném případě by to bylo:

10 m² : 101 m = 0,099 m

pro získání výsledku v centimetrech vynásobte výsledek x 100

0,099 m x 100 = 9,90 cm

Topný kabel pokládejte v intervalech (přibližně) 10 cm.

Regulace vytápění

Zvláštní pozornost bychom rádi věnovali regulaci vytápění půdy ve skleníku. To se totiž liší od typického elektrického podlahového vytápění, které se vyskytuje v domácnostech. Rychle rostoucí zelenina a bohatá úroda vyžadují správnou teplotu samotné půdy, nikoliv vzduchu. Naproti tomu vytápění budovy musí zajistit teplo v místnostech, zatímco teplota potěru je druhořadá (i když nesmí překročit maximální hodnoty, nemá vliv na pohodlí obyvatel).

Z výše uvedeného rozdílu vyplývá důležitý bod týkající se umístění teplotního čidla. Ten má měřit teplotu půdy, nikoliv teplotu vzduchu. Proto je nejdůležitější měření prováděné drátovým čidlem. Není také nutné pořizovat sofistikovaný regulátor s vestavěným čidlem teploty vzduchu - ten nebude pro skleník vůbec přicházet v úvahu. Z tohoto důvodu doporučujeme spíše jednoduchý termostat nVent RAYCHEM R-TE. Jedná se o velmi jednoduché zařízení s nastavením požadované teploty a spínačem. V případě skleníku nic dalšího není potřeba - nevyužije se ani nastavení denních programů, ani přesné nastavení hystereze. Na druhou stranu lze tento model přepnout na regulaci podle údajů připojeného čidla.

Regulátor R-TE od nVent RAYCHEM má nejdelší 12letou záruku na trhu a prodává se s kabelovým čidlem s 3m kabelem.

Další výhodou tohoto modelu je výkon - může řídit obvody až do 16 A. Je to hodně? To odpovídá 3 500 W vodiče, takže (za předpokladu našeho požadavku 120 W/m²) stačí na vytápění až 30 m² skleníku. Důležité je, že každý stan nebo kontejner, který je fyzicky oddělen od sousedních, vyžaduje samostatné topné zařízení s vlastním termostatem - protože teplota v každém z nich může být z různých důvodů jiná, takže každý vyžaduje samostatné měření a regulaci.

Jak správně nainstalovat elektrický systém vytápění skleníku?

ohřev půdy ve skleníku

Půda ve skleníku se odkope. Také sklizeň může vést k poškození špatně provedené instalace. Jak tedy zajistit systém vytápění půdy, aby byl zcela bezpečný a mohl fungovat po mnoho let?

Nejjednodušší je provést instalaci v kyvetách, které mají ocelové rámy. V případě skleníků lze zhotovit i kovový rám, i když to není nutné.

  1. Na samé dno položíme 5 cm styroduru (není to však povinné), na který se nasype první vrstva 5 cm písku.
  2. Položíme kovové pletivo, ke kterému v předem vypočítaných rozestupech (optimálně to bude asi 10 cm pro kabel o výkonu 10 W/m) připevníme topné kabely pomocí nylonových vazeb.
  3. Takto položenou instalaci zasypeme 5 cm písku a poté ji zajistíme silnější kovovou sítí s oky max. 10 x 10 mm. Kovové pletivo chrání kabel před příliš hlubokým zabořením rýčem nebo jinými zahradnickými pracemi.
  4. Celou plochu je opět dobré zasypat 5 cm písku, urovnat a nakonec položit řádnou vrstvu kultivační zeminy podle potřeby 20 - 30 cm.

Kam mám umístit teplotní čidlo?

teplotní čidlo

Teplotní čidlo musí být umístěno ve vrstvě kultivační půdy. Z tohoto důvodu bude více vystaveno poškození. Proto vám doporučujeme umístit jej do měděné nebo hliníkové trubky o průměru podobném velikosti čidla (tj. o něco větší, aby se dalo umístit dovnitř). Konec trubky může být zploštělý, aby měřicí zařízení neunikalo ven. Tímto způsobem bude v bezpečí při prokopávání skleníku lopatou.

Zelenina a rostliny vyžadují časté zalévání, což představuje pro regulátor velké riziko. Abychom se ochránili před poruchou, instalujeme termostat v uzavřené krabici na bezpečném místě. To může být pod stolem nebo mimo stan. Abychom regulátor dostatečně ochránili, stává se, že musíme dodatečně prodloužit kabel k čidlu.

Alternativně může být regulátor také v rozváděči. Pak jsou užitečné průhledné dveře, které umožňují neustále sledovat provoz jednotky. Ve stejné skříni bude také nadproudová a reziduální proudová ochrana (lidově označované jako "es" a "diferenciál"). Ta je nezbytnou součástí každé instalace pro zajištění bezpečného provozu. Podle předpisů by měl celou instalaci provést odborník s certifikátem SEP a následně ji změřit a uznat jako plně funkční a bez nebezpečí. Naši zaměstnanci tuto kvalifikaci mají, a proto pro vás tento typ ohřevu půdy rádi provedeme.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel