Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické + vodní podlahové vytápění = pojištěno!

2023-09-11
Elektrické + vodní podlahové vytápění = pojištěno!

Převážná většina nových domů je vybavena podlahovým vytápěním. To souvisí především s odklonem od tuhých paliv, zejména dřeva a uhlí, k systémům podporovaným fotovoltaikou nebo tepelnými čerpadly. Dnes je obtížné předpovědět, který systém se osvědčí v budoucnosti. Navíc se dodatečným systémem vytápění můžete chránit pro případ poruchy nebo příliš chladné zimy (v případě tepelných čerpadel, která mohou být v takové situaci neúčinná). Je možné instalovat vodní topení a topné rohože v jednom podlaží? A je to dobrý nápad?

Vodní a elektrické podlahové vytápění dohromady, rozumný člověk je vždy pojištěn

Každý systém vytápění má své výhody a nevýhody. To platí zejména pro použitá paliva - dnešní situace jasně ukazuje, jak mohou ceny surovin kolísat ze dne na den a zcela tak znehodnotit kalkulace instalatérů nebo majitelů domů. Ti, kteří jsou obezřetní, uvítají možnost kombinace několika různých topných systémů, které mohou fungovat střídavě v závislosti na situaci. Příkladem takové kombinace může být instalace topných kabelů a vodního podlahového vytápění.

Výhody podlahového vytápění

Ať už je podlahové vytápění instalováno jako vodní nebo elektrický systém, poskytuje obyvatelům velký komfort. Teplo se přenáší rovnoměrně po celé ploše podlahy, takže:

  • teplo je vždy v chodidlech, která určitým způsobem regulují teplotu celého těla, takže jejich ohřev nejprve zkrátí dobu zahřívání celého těla,
  • absence lokálních zdrojů tepla zabraňuje vzniku vzdušných vírů, které odnášejí prach a alergeny; v důsledku toho bude domácnost mnohem přívětivější pro alergiky,
  • rovnoměrné rozložení tepla znamená, že v blízkosti radiátoru nevznikají horká místa a ve vzdáleném, nepřístupném rohu místa studená,
  • díky nižší teplotě potřebné pro tyto systémy jsou často nižší provozní náklady.

Právě z těchto důvodů lidé často dávají přednost podlahovému vytápění před radiátory, které hyzdí jejich domovy.

Elektrické podlahové akumulační vytápění

Pokud dojde k výpadku primárního zdroje vytápění, například ekohrášku, není obvykle možné vytápět dům až dva nebo tři týdny. Během této doby je nutné objednat servis, který zjistí problém, nakoupí potřebné díly a sporák pouze opraví.

U druhého elektrického topného systému stačí jediné tlačítko k přepnutí na topné kabely a zajištění plného zimního komfortu domácnosti. Podobné řešení bude možné i při nedostatku tuhých paliv, například uhlí, jak je vidět v letošním roce. Kvůli nedostatku uhlí nebo jeho vysoké ceně bude lepší vytápět dům elektřinou.

Je však třeba mít na paměti, že topné kabely lze bezpečně instalovat tam, kde jejich maximální teplotní odpor při vypnutí je o více než bezpečných 10 °C vyšší, než máme v systému ústředního vytápění. Například v případě topného kabelu T2Blue nVent RAYCHEM je tato hodnota 65 °C, takže jej lze v tomto typu aplikace úspěšně použít. Při teplotě vody ve vodovodním systému 55 °C nehrozí poškození paralelního systému provozem druhého systému, zejména proto, že oba systémy musí být od sebe izolovány výtokem o průměru 20 mm. V žádném případě by však neměly být oba systémy provozovány současně, i když jsou topné kabely řízeny termostatem s čidlem teploty podlahy, který by neumožňoval jejich provoz s již vyhřátou podlahou.

Výhody dodatečného elektrického akumulačního vytápění

Mezi další výhody realizace elektrického podlahového vytápění patří možnost nastavení pokojového termostatu pro každou místnost zvlášť. V případě poruchy kabelu je tak třeba vypnout pouze jeden okruh.

Elektrické akumulační podlahové vytápění může také dokonale spolupracovat s fotovoltaickým systémem. Zejména na podzim a na jaře, kdy ještě nemá smysl zapínat sporák a panely vyrábějí dostatek elektřiny pro vytápění domu. Velkou výhodou akumulačního vytápění je, že dokáže přes den, kdy jsou panely nejefektivnější, ukládat tepelnou energii do podlahy a přes noc ji zase odevzdávat, když se ochladí.

Jak udělat elektrické a vodní vytápění v jednom podlaží?

Instalace dvou topných systémů je možná a vyžaduje pouze lepší plánování prací. Izolace podlahy se provádí úplně stejně jako u každého ze systémů zvlášť. Pro samotné instalace však bude potřeba 70-80 mm vrstva potěru.

Na izolaci se položí membrána podlahového vytápění a poté se položí potrubí. V této fázi to vypadá jako instalace běžného vodního topného systému. Instalace se pokryje asi 20 mm potěru nad úrovní, která zakrývá všechny trubky (celkem je to obvykle asi 40 mm). Po zaschnutí se topný kabel instaluje pomocí horkého lepidla případně na ocelovou výztužnou síť (2 x 1 m, s tloušťkou drátu 2 mm). Tato síť dodatečně zpevňuje celou konstrukci podlahy. Topné kabely lze v domě o rozloze 100 m² položit za jeden den, takže zpoždění výstavby je neznatelné. Celek je zalit další mazaninou o tloušťce až 30 mm. Výsledkem je potěr o tloušťce 70 až 80 mm.

Topná rohož a vodní topení, ideální řešení

Pokud není akumulační vytápění prioritou, lze místo topných trubek instalovat topné rohože. To je vhodné řešení pro koupelny nebo kuchyně. Rohože se instalují pouze na tu část podlahy, která je odkrytá od nábytku, a navíc bude celá v lepicí vrstvě, čímž se sníží výška podlahy. Naše vyhřívací rohože QuickNet-160 lze instalovat i do sprchy, čímž se zvýší komfort při sprchování. Není problém využít tento nápad i v dalších místnostech, kde bude dřevěná podlaha. Stačí si jen vybrat správný výkon topné rohože pro daný typ povrchové úpravy podlahy, včetně QuickNet-90.

Zajistěte se pro případ, že by cena tuhých paliv vzrostla

Ceny tuhých paliv mohou v důsledku různých světových událostí výrazně kolísat. Pokud budete mít dva systémy vytápění, účinně se proti takové situaci ochráníte a zároveň získáte velkou flexibilitu při výběru způsobu vytápění svého domu.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel