Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické topení ve sprše, ach ANO!

2023-09-04
Elektrické topení ve sprše, ach ANO!

Není elektrické vytápění ve sprše nebezpečné? Vždyť je to voda! Topný kabel z nVent RAYCHEM instalovaný ve sprše je nejen zcela bezpečný, ale přesto poskytuje neuvěřitelný komfort. Představte si sprchu, kde pod nohama necítíte nepříjemně studenou sprchovou vaničku, ale extrémně teplé dlaždice. Můj další zákazník chtěl tento nápad vyzkoušet i na vlastních nohou!

Bezpečné elektrické vytápění ve sprše?

Vidím, že sprchové kouty typu walk-in, tedy bez sprchové vaničky, jsou stále oblíbenější. Ani na tom není nic překvapivého. Snadnější vstup, okamžité umytí a více místa v koupelně. Hlavní výhodou takového řešení je však to, že topný kabel lze položit přímo pod sprchový kout. Je to bezpečné? Instalaci vždy zalévám lepidlem, které poskytuje vynikající izolační vrstvu. Na ni se ještě položí keramická dlažba. A musím zdůraznit, že samotné topné kabely nVent RAYCHEM mají účinnou izolaci a speciální PE ochranné opletení, které chrání před úrazem elektrickým proudem. Mají také příslušná schválení pro instalaci ve vlhkých prostorách.

Můj klient se rozhodl pro elektrické podlahové vytápění ve sprše i z jiného důvodu. Chtěl zvětšit topnou plochu v koupelně. Za tímto účelem jsem topný kabel položil pod dlažbu nejen na téměř celou podlahu, ale také na stěny. Tento typ elektrického stěnového vytápění umožňuje také sušení ručníků a oproti koupelnovým radiátorům má obrovskou výhodu z hlediska estetiky a většího prostoru - celá instalace se nakonec vejde pod povrchovou úpravu stěn, takže je zcela neviditelná.

Pohodlí a dlouhá životnost

Zákazník plánoval položit na podlahu velké žulové desky. V této situaci je případ jasný: elektrické vytápění ve sprše a celé koupelně musí vydržet ne pět nebo deset let, ale mnohem déle. Jako instalatér PRO RAYCHEM jsem mohl nabídnout až dvacetiletou záruku na topný kabel a koupelnový termostat. Ta se vztahuje nejen na dodávku nového zařízení, ale také na opravu závady spolu s uvedením podlahy do stavu, v jakém byla před vznikem problému. Můj zákazník tak bude mít jistotu, že jeho podlaha v koupelně zůstane po tuto dobu bezpečná.

Několik rad pro instalatéry

Níže uvedené fotografie dokonale ukazují pracovní postup. Na nich můžete vidět, jak byl upevněn topný kabel pro nástěnné vytápění. Díky tomu je možné upozornit na několik důležitých rad pro začínající instalatéry:

  • Topný kabel pod dlaždicemi je vzdálen 8 cm od stěny. To je velmi důležité pro správnou funkci topného systému.
  • Odpovídající odstup by měl být zachován také od odtokových kanálů. Zde používám mezeru 10 cm, aby topení nevysušovalo vodu.
  • Mnoho instalatérů si klade otázku, kam umístit teplotní čidlo v podlaze. Podívejte se na fotografie níže: je umístěno přesně mezi dráty. Mělo by být také na exponovaném místě a ne pod nábytkem nebo košem na prádlo - tak bude údaj o teplotě vždy správný.
  • Nezapomeňte na rozměry celé instalace. Já sám zaznamenávám výsledky křídou na zeď a poté pořizuji fotodokumentaci. Tím však neprokážu, zda byl topný kabel položen správně. Takové fotografie usnadňují po několika letech určit, kudy topné trubky vedou. V budoucnu to usnadní instalační a renovační práce.

Když víte, jak se dělá elektrické stěnové vytápění, tak můžete svým zákazníkům poskytnout maximální komfort v jejich koupelně. Díky získaným znalostem splňuje elektrické vytápění, které dělám, všechny požadavky majitelů domů a často je mohu výkonem topných systémů i pozitivně překvapit. Tak tomu bylo i v tomto případě - protože sprchový kout fungoval senzačně.

Instalace byla provedena topným kabelem pod dlažbou T2Black-12, ovládání termostatu SENZ WIFI.

Nástěnné vytápění v koupelně

Koupelna s vyhříváním ve sprše

Elektrické vytápění ve sprše

Instalace kabelů podlahového vytápění

Topný kabel pro stěnové vytápění

potěr pro elektrické podlahové vytápění

potěr pro elektrické podlahové vytápění

Koupelna se stěnovým vytápěním

Zobrazit další položky z Září 2023

Doporučené stránky

pixel