Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické podlahové vytápění v kontejneru

2023-09-13
Elektrické podlahové vytápění v kontejneru

Obytné, kancelářské nebo sanitární kontejnery mají velmi málo podlahové plochy, a tak je umístění sporáku nebo kotle velkou nevýhodou. Chcete-li maximalizovat prostor, vyplatí se zvolit elektrické vytápění. Je však bezpečné? Podívejte se na výhody a nevýhody elektrického plošného vytápění v kontejnerech.

Je podlahové vytápění v kontejneru dobrý nápad?

Malé kontejnery může být obtížné vybavit správným palivem. Uhlí a dřevo obvykle není kde skladovat, připojení k plynu může být problematické, zatímco elektřina je univerzální nosič energie, který se používá i pro mnoho dalších spotřebičů uvnitř.

Důležitými otázkami však zůstává regulace vhodným a moderním způsobem, kde tento typ vytápění projde zkouškou a jak přizpůsobit používaný kontejner elektrickému podlahovému vytápění?

Již nyní je však třeba poukázat na nejdůležitější výhody takové instalace.

 • Odpadá nutnost montáže nástěnných radiátorů, sporáků a rozsáhlých instalací ústředního vytápění, což šetří další prostor v kontejneru.
 • V sanitárních prostorách zajišťuje elektrické podlahové vytápění suché a čisté povrchy. Tímto způsobem je výrazně omezen růst plísní a mikroorganismů.
 • Rovnoměrné rozložení teploty zajišťuje nejen pohodlí obyvatel nebo návštěvníků, ale také atmosféru příznivou pro alergiky - víření vzduchu nezpůsobuje vzlínání pylů.
 • Teplá podlaha v celé nádobě bude pro byty velkou výhodou.

Na jedné straně přináší elektrické vytápění kontejnerů řadu výhod, na druhé straně jiné způsoby vytápění výrazně omezují dostupný prostor. Zdá se tedy, že volba může být jen jedna. Stojí však za to probrat i technické detaily takového řešení.

Konstrukce podlahy a obložení pro plošné vytápění v kontejneru

podlahové vytápění pro kontejner

Samoregulační systém T2Red a panely Reflecta.

Systémy elektrického vytápění kontejnerů jsou založeny na podobné konstrukci podlahy. Jejím základem je obvykle vodotěsná OSB deska o tloušťce nejméně 18 mm. Vytápění pak může být provedeno několika způsoby. Nejjednodušší je instalace samoregulačního systému T2Red a desek Reflecta. Instalace je plně suchá a probíhá velmi rychle. Výsledkem je energeticky úsporné plošné vytápění, které může bezpečně pracovat s podlahovými deskami.

Alternativou je instalace sádrokartonových desek na OSB desky. Můžete si vybrat mezi červeným modelem, který je označen jako nehořlavý, nebo zeleným modelem, který je vodotěsný. Pokud se má vylít samonivelační potěr, měly by být mezery mezi deskami dodatečně chráněny proti zatékání hmoty. Na připravený podklad se pokládá jeden z výrobků z řady nVent RAYCHEM :

 • Topná rohož QuickNet 90 W/m². Nalévá se 15 mm samonivelační stěrkou. Poté se podlaha dokončí linoleem, vinylem nebo podlahovými deskami. Nízký příkon je bezpečný, protože zabraňuje rychlému přehřátí těchto typů materiálů.
 • Topné rohože QuickNet 160 W/m² se pokládají přímo do vrstvy lepidla pod dlažbu nebo se zalévají do samonivelační stěrky.
 • Topné kabely T2Black 12 W/m usnadňují vytápění malých i velkých místností nepravidelných tvarů a jsou vhodné přímo pod keramické obklady. Tento kabel lze zapustit přímo do vrstvy lepidla nebo do samonivelační stěrky o tloušťce 8 až 15 mm.

Jedná se o nejčastěji používaná řešení. Každá situace je však trochu jiná, proto buďte otevřeni i použití jiných výrobků. Pokud chcete individuálně vybrat optimální řešení pro kontejner pro jakýkoli účel, obraťte se na specializovanou firmu.

Elektrické podlahové vytápění v obytném kontejneru

Obytné kontejnery musí sladit malý prostor s každodenními potřebami obyvatel. Při návrhu elektrického vytápění je třeba zohlednit i umístění rozměrného nábytku, jako jsou například šatní skříně. Ty budou trvale umístěny přímo na podlaze, což může blokovat tok tepla a vést k lokálnímu přehřívání podlahových panelů nebo samotného topného systému.

Situace je ještě horší, pokud vnitřní úpravy bude provádět pouze nájemce nebo další majitel kontejneru. Pokud se v době instalace elektrického podlahového vytápění ještě neplánuje pokládka nábytku, lze použít jiné bezpečné řešení. Požadavek na skříně, postele nebo komody na nožičkách o minimální výšce 10 cm umožní proudění vzduchu po podlaze. Lepším nápadem je však instalace samoregulačního systému.

jak funguje samoregulační kabel

Přečtěte si: Princip samoregulačního potrubí.

Konstrukce samoregulačního kabelu má zajímavé topné vlastnosti. Množství energie uvolněné takovým topným kabelem je nepřímo úměrné okolní teplotě. To znamená, že pokud dojde k zablokování tepelného toku a podlaha se zahřeje přímo pod skříní, tato část kabelu přestane topit, aniž by došlo k vypnutí celého systému.

Elektrické akumulační vytápění zapuštěné do mazaniny o tloušťce 40 až 50 mm lze provádět i v obytných kontejnerech. Taková betonová deska bude akumulovat tepelnou energii jako akumulátor.

Tento systém funguje nejlépe s malou fotovoltaickou instalací - když svítí slunce, topný kabel desku ohřívá, a když se setmí, teplo se z desky stále uvolňuje - a to i několik hodin po vypnutí systému. Tímto způsobem je vytápění obytného kontejneru poháněno výhradně domácí solární elektrárnou.

Podlahové vytápění v sanitárním kontejneru

Sanitární kontejnery mají zcela odlišné požadavky. Je nepravděpodobné, že by v nich někdo trvale bydlel, ale hygienické podmínky musí být zachovány. Elektrické podlahové vytápění udržuje celý kontejner zcela suchý, což zabraňuje růstu plísní a choroboplodných zárodků. Absence radiátorů zabrání krádežím, které jsou na takových místech běžné. Nejrozumnější je použít termostat s funkcí kódového zámku, aby nikdo nemohl změnit nastavení vytápění.

Podlahové vytápění v kancelářském kontejneru

Začínající firmy potřebují levné kancelářské prostory. Kontejnery jsou často řešením, které nevyžaduje vysoký rozpočet. Dostupný prostor však není příliš velký. Zde je vhodné připomenout, že se jedná o elektrické podlahové vytápění, které maximalizuje využitelný prostor - žádná kotelna, sklad paliva nebo viditelné výměníky tepla. Jedná se také o velmi estetické řešení, které umožňuje zařídit kancelář v reprezentativnějším prostředí. Prestiž, zejména na začátku, může být při jednání s klienty rozhodující.

Elektrické podlahové vytápění na OSB deskách? V mnoha zemích je standardem

topná rohož na OSB desce

1. Keramické dlaždice, 2. Lepidlo, 3. Topná rohož QuickNet-160, 4. Sádrokartonové desky, 5. OSB desky, 6. Teplotní čidlo, 7. Nosná konstrukce, 8. Izolace.

topná rohož na OSB a deskách

1. Vinylové nebo dřevěné desky, 2. 15 mm samonivelační potěr, 3. topná rohož QuickNet-90, 4. sádrokarton, 5. OSB desky, 6. teplotní čidlo.

Elektřina vyvolává u mnoha lidí vážné obavy. Je to jistě nebezpečné médium, které může vést k různým tragédiím. Moderní systémy podlahového vytápění světových značek jsou však natolik bezpečné, že je lze použít i na dřevěném podkladu.

Kombinace elektrických vodičů a dřeva vyvolává oprávněné obavy z požáru. Systémy nVent RAYCHEM se používají v USA, Kanadě a skandinávských zemích, kde je dřevostavba velmi oblíbená. Na trámy se pokládají OSB desky, které se překryjí sádrokartonem nebo jinou tepelně odolnou deskou a následně topnými rohožemi nebo topnými kabely. Více se o tom dočtete v článku o elektrickém podlahovém vytápění v rámovém domě .

O vysoké úrovni bezpečnosti svědčí i záruka výrobce nVent RAYCHEM . V případě problému vám nejen lokalizují místo poruchy, ale také uvedou vaši podlahu do stavu před vznikem problémů. To je na trhu ojedinělá záruční formule - většina společností vám zašle pouze nové kusy, které je třeba vyměnit, zatímco veškeré opravy a renovace jsou prováděny na vaše náklady! Nenechte se napálit a vložte své peníze tam, kde jsou vaše ústa s bezpečnou zárukou a produkty nVent RAYCHEM .

Jak regulovat podlahové vytápění v kontejneru?

termostat zásobníku

nVent RAYCHEM SENZ WIFI

Elektrické podlahové vytápění v kontejnerech je zcela skryté pod povrchem podlahy. Proto je důležité spolehlivé a bezproblémové ovládání. Termostat, který doporučujeme, je SENZ WiFi. Pokročilý regulátor s připojením k internetu, který můžete ovládat ze svého chytrého telefonu i mimo kontejner.

Jaký význam má výběr správného termostatu? Především to, že automatizuje proces vytápění podle vámi nastaveného programu. Nemusíte myslet na zapínání a vypínání topných rohoží - vše bude probíhat zcela automaticky. SENZ WiFi funguje dobře v jakékoli nádobě, protože:

 • Pokročilý programovatelný regulátor se ovládá pomocí pohodlného dotykového displeje.
 • Termostat se přizpůsobí podmínkám, aby se po určité době spustil. Nastavíte, jakou teplotu chcete mít v 6:00, a přístroj sám vypočítá, kdy má spustit topné rohože, aby dosáhl požadované úrovně tepla.
 • Funkce otevřeného okna - je užitečná při větrání zásobníku. V zájmu úspory energie se v tomto případě aktivace vytápění zpozdí. Nemusíte tak ručně vypínat topení, když chcete vyměnit vzduch uvnitř za čerstvý vzduch ze dvora.
 • Regulátor je vybaven ochranou proti zamrznutí. Ta udržuje teplotu vždy nad 5 °C, aby nedošlo k zamrznutí potrubí v bytě.
 • Jedním telefonem můžete ovládat teplotu až 100 nádob. K přístupu k nastavení z celého světa a kdykoli potřebujete pouze připojení WiFi.
 • U sanitárních kontejnerů se občas shromažďují davy více či méně náhodných návštěvníků. Pokud chcete zabránit tomu, aby zvědavci kontrolovali každé zařízení, které potkají, zamkněte termostat kódem.
 • Termostat je energeticky úsporné zařízení. Algoritmy, které jsou v něm naprogramovány, slouží k optimalizaci vytápění, a tím ke snížení výdajů za elektřinu - až 10 % nákladů zůstane ve vaší kapse. V nastavení regulátoru můžete zjistit, jaká je vaše aktuální spotřeba elektřiny na týdenní, měsíční nebo roční bázi. Díky tomu máte své výdaje plně pod kontrolou.
 • Používáte Google Assistant nebo Amazon Alex? Nyní budete moci s jejich pomocí ovládat i teplotu ve vaší nádobě.
 • Přestože je dodáván ve výchozím bílém univerzálním rámečku, můžete si k němu dokoupit jeden z mnoha standardních rámečků dostupných na trhu. Přizpůsobte estetiku regulátoru své domácnosti.
 • Záruka až 12 let.

Všestranný a pokročilý regulátor SENZ WiFi podporuje také dva teplotní senzory. Jedno je zabudované v samotném termostatu a slouží ke snímání úrovně tepla v místnosti pro ovládání topných rohoží. K jednotce je však připojen i další snímač, který je umístěn v podlaze. Díky tomu může reagovat vždy, když hrozí přehřátí topného systému. Tím se výrazně zvyšuje úroveň bezpečnosti uživatelů.

Jaký topný výkon pro ohřev nádoby?

Jaký nábytek do kontejneru s podlahovým vytápěním

Při malé ploše zásobníku může být pro dosažení správné teploty důležitý každý centimetr. Minimální úroveň vytápění u izolovaných kontejnerů dosahuje 120 W/m². Postavení plného nábytku omezuje vytápěnou plochu, takže výkon systému musí být vyšší. Jak to vypadá v praxi?

Předpokládejme, že v kontejneru o rozloze 28,2 m² zabírá jeden kus nábytku 8 m2 podlahové plochy. Výkon potřebný k vytápění takového kontejneru (při minimálním výkonu 120 W/m²) je:

28,2 m² x 120 W/m² = 3384 W

Skutečná otopná plocha však bude o budovu nábytku menší.

28,2 m² - 8 m² = 20,2 m²

To nic nemění na výkonu systému, který by měl být instalován. Budete tedy potřebovat systém s topným výkonem:

3384 W / 20,2 m² = 167 W/m²

Jak vidíte, jednotkový výkon se zvýšil ze 120 na 167 W/m². Při ještě větším rozvoji se rozdíl bude zvyšovat stále rychleji. Je však třeba mít na paměti, že existuje maximální výkon, při jehož překročení hrozí vysoké riziko přehřátí topného systému i podlahy.

Dalším omezením je posunutí instalace přibližně 10 cm od stěn. I když to nemá takový vliv na topnou plochu, v kombinaci s nábytkem může výkon instalace vyjít rozhodně příliš vysoký.

Chápeme však, že provedení takových výpočtů nemusí být samozřejmé, proto vám rádi pomůžeme. Pokud máte dotaz, napište jej do komentářů pod tento článek.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel