Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické podlahové vytápění pod dlažbou

2023-09-13
Elektrické podlahové vytápění pod dlažbou

Elektrické podlahové vytápění je ideální pro kuchyně nebo koupelny. To je dáno vlastnostmi porcelánových kameninových dlaždic. Podobné vlastnosti vykazuje i méně obvyklý přírodní kámen. Oba typy podlahových krytin dokonale spolupracují s elektrickými systémy podlahového vytápění. Zjistěte sami, proč tomu tak je a jak navrhnout elektrický topný systém pro tento typ podlah.

Jsou všechny dlaždice vhodné pro elektrické podlahové vytápění?

Základem kameniny, z níž se vyrábí oblíbené dlaždice, je jemně mletý oxid křemičitý. Skládá se z křemenného písku, jílu, kaolinu a různých pigmentů. Dlažba získaná z této suroviny se vyznačuje vynikající tepelnou vodivostí a odolností vůči vysokým teplotám. To jsou vlastnosti, které podporují působení povrchového vytápění, protože umožňují lepší rozvod tepla po celé podlaze koupelny nebo jiné místnosti.

Vzhledem k tomu, že porcelánová kamenina akumuluje teplo a pomalu ho uvolňuje do okolí, čím silnější dlaždice jsou položeny, tím stabilnější bude elektrické podlahové vytápění. Může to však také znamenat potřebu silnějších topných kabelů, aby bylo možné efektivně vyhřát podlahu garáže nebo obývacího pokoje v krátkém čase.

Elektrické podlahové vytápění je považováno za nejlepší variantu instalace pod dlažbu a přírodní kámen.

pokládka rohože pod dlaždice

  1. Keramická dlažba, přírodní kámen, mramor
  2. Lepidlo na bázi cementu
  3. Topná rohož QuickNet-160
  4. Základní nátěr
  5. Betonový podklad

Jsou všechny kameny vhodné pro podlahové vytápění?

Přírodní kámen také velmi dobře vede teplo a je schopen teplo akumulovat. Díky těmto vlastnostem jsou všechny kameny vhodné jako podlahová krytina pro podlahové vytápění v kuchyni, obývacím pokoji nebo koupelně. Díky silnější podlaze se naakumulované teplo bude uvolňovat déle. Distribuce tepla tak bude stabilnější.

Elektrické podlahové vytápění pod dlažbu s topnou rohoží nebo topným kabelem?

Elektrické podlahové vytápění se pokládá ve formě jednožilového, dvoužilového nebo ultratenkého kabelu ("topné rohože"). Instalují se do betonové a cementové mazaniny nebo do vrstvy lepidla na dlaždice. Jednožilový topný kabel je levnější než dvoužilový, ale má menší výkon a vyžaduje povinný návrat k termostatu. Elektrická topná rohož zvedne podlahu pouze o 4 až 5 milimetrů a topné kabely o 5 až 7 milimetrů, takže v místnostech s nízkými stropy má smysl instalovat právě takový topný systém pod dlažbu.

Jak nainstalovat podlahové vytápění pod dlažbu nebo kameny?

Topné kabely by měly být položeny v rozteči doporučené výrobcem. Použitím horkého lepidla bude snazší udržet vodiče v požadované poloze. Na podlahu se poté nanese vyrovnávací stěrka o tloušťce až 15 mm. Při lití potěru je třeba dbát na to, aby se kabely nepohybovaly do stran. Tento povrch pak lze pokrýt porcelánovými kameninovými dlaždicemi nebo kamennou dlažbou.

Který topný kabel se nejlépe osvědčí?

Topná rohož pod dlaždice

V závislosti na tloušťce podlahy se liší topný výkon kabelů. Pro dlažbu do 10 mm se nejlépe osvědčí kabel o výkonu 10 W/m T2Blue-10 nebo kabel o výkonu 12 W/m T2Black-12. Při pokládce dlažby o tloušťce 20 - 30 mm je však lepší použít vyšší výkon, například 20 W/m s kabelem T2Black-20 nebo T2Blue-20.

Topná rohož pod dlaždice?

U topné rohože je situace poněkud odlišná. Po jejím položení na podlahu není nutné použít vyrovnávací hmotu, ale rovnou nanést lepidlo na dlaždice. Díky absenci dodatečné vrstvy pro přenos tepla se nejčastěji používají rohože s výkonem 160 W/m². Dlaždice a kameny se rychleji zahřejí, ale také rychleji předají teplo do okolí. Díky rychlému přenosu tepla bude požadovaná teplota v místnosti dosažena během okamžiku. Zároveň bude riziko přehřátí díky vysoké vodivosti přírodních kamenů a křemene (porcelánové kameninové dlaždice) zanedbatelné.

Jak silná by měla být tloušťka lepidla?

Čím menší vrstva lepidla, tím lépe z hlediska vytápění. Umožní totiž rychlejší zahřátí vlastní podlahové krytiny. Nesmí však zůstat žádné vzduchové kapsy a topná rohož musí být zcela zakrytá. Lepidla musí být dostatek, aby dlaždice dobře přilnuly k podkladu.

Vzhledem k přítomnosti větších a častých teplotních změn se používá speciální flexibilní lepidlo určené pro vytápěné podlahy. Podobně je tomu i se spárovací hmotou. Proto hledejte výrobky určené pro takové použití (tuto informaci najdete na štítku a v návodu k použití).

Je součástí dodávky pokojový termostat WiFi? Dobrý způsob, jak ušetřit peníze.

Pokojový termostat WIFI v ceně

Každý topný systém musí obsahovat termostat. Vyplatí se na to myslet již ve fázi plánování instalace. Nákupem podlahové rohože v sadě s termostatem ušetříte v našem obchodě 30 % hodnoty. Někdy se ukáže, že dražší a lepší řešení se díky takové akci stane dostupnějším a někdy dokonce levnějším, než bylo plánováno. Proto se sami přesvědčte, jak můžete v našem obchodě ušetřit.

Záruka je základem podlahového vytápění

Podlahové vytápění selhává jen velmi zřídka. Občas však k takovým situacím dochází. Tehdy se hodí záruka Total Care. Ta nejenže odstraní vadnou část instalace, ale také opraví podlahu na odpovídající úroveň. Na výrobky nVent RAYCHEM se vztahuje záruka 12 let, kterou si však můžete prodloužit až na 20 let, pokud instalaci provede instalační firma PRO RAYCHEM.

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel