Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické podlahové vytápění nebo elektrické radiátory? Které řešení bude fungovat lépe?

2024-02-12
Elektrické podlahové vytápění nebo elektrické radiátory? Které řešení bude fungovat lépe?

Rychlý rozvoj fotovoltaických zařízení po celém světě v posledních letech podporuje přechod na elektrické vytápění. To umožní ještě efektivnější využití solární elektrárny na dvorku. Na výběr jsou dvě často navrhovaná řešení: elektrické ohřívače a topné rohože a dráty. Jaké jsou rozdíly mezi těmito systémy vytápění a který z nich se vyplatí zvolit pro váš dům? Přesvědčte se sami!

Podobnosti elektrického podlahového vytápění a elektrických radiátorů.

Můžete poukázat na nějaké podobnosti mezi těmito systémy vytápění? Jistě, oba jsou napájeny přímo z domácí sítě. To znamená, že nemáte žádnou samostatnou kotelnu a žádné další přístroje. Navíc není třeba nikde skladovat "palivo", jako je tomu u kotlů na uhlí nebo pelety. Elektrické vytápění zase dobře funguje ve spolupráci s fotovoltaickým systémem. Na tomto místě stojí za zmínku také univerzálnost elektrické energie - lze ji vyrábět ze sluneční nebo větrné energie, ale také z uhlí, jádra nebo plynu. Proto turbulence na trhu se surovinami (jako například nedostatek uhlí na začátku války na Ukrajině) nezpůsobí nedostatek tepla.

Elektrické vytápění je také flexibilní. Každá místnost je zpravidla napájena nezávisle na ostatních. To umožňuje lepší kontrolu nad teplotou v celém domě a v případě náhlé nouze - o vytápění přijde pouze jedna místnost, což výrazně neovlivní pohodlí členů domácnosti.

Jaký je rozdíl mezi elektrickým radiátorem a podlahovým vytápěním?

Dnešní radiátory jsou příkladem bodového vytápění, zatímco podlahové vytápění patří k plošným topným systémům. To znamená, že ve fungování těchto dvou řešení existuje poměrně dost rozdílů, což se vyplatí si uvědomit již ve fázi plánování rekonstrukce nebo výstavby nového domu. Porovnání výhod a nevýhod obou systémů vám usnadní výběr optimálního způsobu vytápění budovy.

Rozdělení teplot

Konvekční ohřev s rozložením teploty.

Bodové vytápění funguje na principu konvence založené na gravitaci. Jak teplota vzduchu stoupá, stává se lehčím a je studeným vzduchem vytlačován vzhůru. Ten se pak šíří vzhůru ke stropu po celé místnosti, až nakonec klesá dolů. Proto se radiátory instalují vždy blíže k podlaze, obvykle pod okny. Výsledkem takových radiátorů je nízká teplota u podlahy a vyšší teplota u hlavy domu. Toto rozložení tepla však škodí naší pohodě a zdraví.

Teplotní rozdělení podlahového vytápění.

U elektrického podlahového vytápění je tomu úplně jinak. Rovnoměrně vyhřívaná podlaha předává tepelnou energii vzduchu, který v celé místnosti stoupá pouze svisle vzhůru. Díky tomu je nejvyšší teplota u nohou, zatímco v horní vrstvě místnosti je teplota o něco nižší, což zajišťuje maximální pohodlí pro obyvatele.

Volba pro alergiky?

Běžný pohyb zvedá z povrchu nábytku prach, mikroorganismy a roztoče, kteří se pak vznášejí po celé místnosti. Jejich přítomnost může zhoršovat alergické reakce, ale také není zdravá. Proto je instalace plošného vytápění pro alergiky mnohem lepším řešením.

Optimální vlhkost vzduchu.

Provoz elektrických radiátorů má stejně jako ústřední topení negativní vliv na vlhkost vzduchu, který vysušuje. To má přímý vliv na pohodlí domácnosti, ale také na vyšší výdaje za vytápění. Topné rohože přitom vlhkost vzduchu nijak neovlivňují. Nevytvářejí tedy problémy se suchostí dýchacích cest a nepodporují častější katary nebo záněty hltanu.

Estetika elektrického vytápění.

Elektrická topidla vypadají v místnosti nebo obývacím pokoji dobře. Bílá barva, která u výrobců převládá, bude nejlépe působit ve skandinávském stylu. Jednoduchý design a měkké, oblé tvary navíc nenaruší estetiku místnosti. Výhoda elektrického podlahového vytápění je však nesporná - celá instalace je ukryta pod podlahou, takže vůbec nenarušuje vybavení místnosti.

A co náklady?

Instalace elektrických radiátorů je mnohem levnější. Stačí je jen umístit na správné místo a spustit, když instalace topných rohoží vyžaduje stěrku pod podlahou. Levnější je však provozovat podlahové vytápění díky jeho vyšší účinnosti a dosáhnout komfortu při nižších teplotách (díky jejich rozložení v místnosti). Souhrnně lze tedy jen těžko hovořit o větší hospodárnosti radiátorů, zejména pokud má otopná soustava fungovat minimálně několik desítek let.

Flexibilita vytápění.

Významným rozdílem je také rychlost, s jakou lze místnost vytopit na požadované parametry. Elektrická topidla bývají výkonnější a umožňují rychlejší vyhřátí místnosti. Naproti tomu akumulační účinek podlahové desky nebo mazaniny zpomaluje rychlost, s jakou je místnost vytápěna. Na druhou stranu je to však právě plošné vytápění, které zajišťuje stabilní teplotu v celé budově.

Tento typ opatření navíc zvýhodňuje hospodářství s obnovitelnými zdroji energie. K akumulaci tepla v mazanině pod podlahou může docházet v hodinách s maximálním slunečním svitem, kdy fotovoltaické panely vyrábějí přebytek elektrické energie. Teplo se pak uvolňuje večer, v noci a ráno, kdy je zelené elektřiny nedostatek. U elektrických ohřívačů toto hospodaření s vyrobenou energií není možné. Místo toho je nutné instalovat další drahé baterie.

Mohou se oba systémy vzájemně kombinovat?

Kombinaci elektrického podlahového vytápění a radiátorů nic nebrání. V takovém případě by první systém zajišťoval stabilní a příjemnou teplotu, zatímco radiátor by se zapnul, když se místnost ochladí a je třeba ji rychle znovu vyhřát. Podobně se oba systémy vytápění často instalují v koupelnách - nástěnný koupelnový radiátor navíc umožňuje sušení ručníků. Zajímavé je, že jako takové přídavné topení může fungovat i topná rohož. Jak. Plošné vytápění nemusí být instalováno pod podlahou. Stejně dobře funguje i na stěně, pod vrstvou keramických obkladů.

Který systém funguje lépe?

Je nesporné, že elektrické podlahové vytápění má mnohem více výhod než elektrické radiátory. Jejich hlavní výhodou je schopnost rychle vytopit chladné místnosti. Zejména ve starších budovách s nižšími hodnotami tepelné izolace může být podlahová plocha příliš malá na to, aby zajistila požadovanou teplotu. Tento problém se týká především malých místností: koupelen, chodeb nebo někdy kuchyní. V takových místech může být nutné použít přídavné elektrické topení. Bude však fungovat jako doplněk podlahového systému, který zajistí nižší provozní náklady.

pixel