Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Elektrické akumulační vytápění v základové desce

2023-09-13
Elektrické akumulační vytápění v základové desce

Elektrické akumulační vytápění umožňuje optimalizovat dobu vytápění, tj. spotřebu elektrické energie. Nejčastěji to znamená zapínat vytápění v denní dobu, kdy je výhodnější tarif elektrické energie. Tento mechanismus je však výhodný i pro fotovoltaické instalace. V poledne, kdy vyrábějí nejvíce energie, mohou napájet topné kabely v základové desce. Když výroba klesne, tepelná energie v základech se bude nadále pomalu uvolňovat a udržovat budovu v teple.

Kdy je elektrické vytápění v základové desce výhodné?

Elektrické akumulační vytápění má oproti konkurenčním řešením mnoho výhod:

  • Nevyžaduje výstavbu kotelny.
  • Nepotřebuje žádné další přípojky, kromě té elektrické, která je přítomna v každé budově.
  • Lépe rozvádí teplo, takže nevznikají vzdušné víry, které by zvedaly prach a alergeny.
  • Nevyžaduje velké investice a jeho provoz je levný.

Ne vždy je však možné tento typ vytápění použít v základové desce. Potrubí musí být zapuštěno do základů budovy, takže takovou instalaci lze instalovat pouze v novostavbách v počáteční fázi výstavby.

Nevýhodou elektrického akumulačního vytápění je potřeba zvýšené elektrické přípojky.

Instalace elektrického akumulačního vytápění

Instalace elektrického akumulačního vytápění

Vytápění v základové desce musí být zahrnuto již v projektu domu. Na začátku je třeba zvolit jeho výkon a nejvhodnější vodiče. Ty se pak instalují do základové desky. Jak instalovat elektrické vytápění v základové desce?

Topný výkon elektrického vytápění v základové desce?

Zemní deska má velkou tloušťku, což z ní činí dobrou zásobárnu tepla. To znamená, že nemusíte topení spouštět neustále - jednou zahřátý základ bude vydávat teplo po mnoho hodin. Potřeba tepelné energie se vypočítá v projektu budovy. Závisí na použité izolaci, velikosti budovy, klimatických podmínkách a mnoha dalších, drobnějších faktorech.

Topný výkon elektrického topného systému

V případě elektrického akumulačního vytápění se používá topný výkon přibližně dvojnásobný oproti vypočtenému výkonu. To je nejčastěji 80 až 160 W/m² v závislosti na energetické normě. Tímto způsobem je možné vytápět zemní desku během slunečného dne a využívat akumulované teplo po celý den. Na druhou stranu celková spotřeba elektrické energie bude podobná jako u kabelu s nižším příkonem.

Větší výkon je také dobrou pojistkou proti vzácným mrazivým zimám. Umožňuje rychlejší vyhřátí chlazené podlahy, například po návratu z dlouhé dovolené.

Jaký topný kabel pro akumulační vytápění?

Topný kabel zapuštěný do základové desky musí být obzvláště robustní a spolehlivý. Podle našeho názoru se pro tento úkol nejlépe hodí nVent RAYCHEM T2Blue-10 W/m a T2Blue-20 W/m. Mají vysoký topný výkon a jsou odolné proti poškození a rozdrcení (>1500 N), což je při instalaci velmi důležité.

Prefabrikované topné rohože se pro zemní desky nepoužívají, protože jsou náročnější a pro tento typ instalace se nedoporučují.

Jak se instaluje topný kabel do zemní desky?

Jak se instaluje topný kabel do základové desky?

Topný kabel se montuje do horní vrstvy výztuže a upevňuje se pomocí nylonových vazeb každých 40 až 50 cm. Optimální hloubka betonu nad kabelem by měla být přibližně 5 - 7 cm. V některých případech je vhodné výztuž snížit, aby se dosáhlo nejlepšího výkonu elektrického akumulačního vytápění.

Je třeba pamatovat na označení, např. barvou ve spreji na polystyrenu, kde budou stěny přišroubovány, aby nedošlo k poškození kabelů. Předejdete tak poškození kabelů při dalších pracích. Pro případ problémů doporučujeme pořídit přesnou fotodokumentaci pro zjištění umístění kabelů v každé fázi výstavby.

Proč si pořídit akumulační vytápění od nVent RAYCHEM ?

S využitím nabídky našeho obchodu si nyní můžete zakoupit cenově atraktivní sadu topných kabelů s WiFi termostaty. Moderní regulátor vytápění je nezbytnou součástí každé instalace, takže si ho stejně musíte pořídit. Se sadou však na něm ušetříte 30 až 35 %. Zajistěte si komfort vytápění (i telefonicky).

Zobrazit další položky z Září 2023
pixel