Bezpečné nakupování
Idosell security badge

Co je samoregulační kabel a jak funguje?

2023-09-11
Co je samoregulační kabel a jak funguje?

Samoregulační topný kabel má vlastnosti "umělé inteligence", protože jeho odvod tepla je ovlivňován okolní teplotou. Moderní pokrok ve vědě a technice umožnil dosáhnout konstrukčního prvku topného systému, který snižuje uvolňovaný tepelný výkon při zvyšování teploty okolí a zvyšuje jej při snižování teploty okolí. V tomto případě je uvolňování tepla v každém úseku kabelu určováno teplotou okolí bez dalších regulačních zařízení a nezávisí na stavu sousedních úseků.

Samoregulační topný kabel má konstrukční vlastnost - jedná se o speciální teplo generující polymerní matrici s vodivými inkluzemi z uhlíkového materiálu. Pokles teploty vede ke stlačení materiálu matrice, čímž se zvyšuje počet vodivých cest, což zvyšuje odvod tepla kabelem. Při zvýšení okolní teploty materiál matrice bobtná, což vede k přerušení spojů mezi inkluzemi a snížení počtu vodivých cest, což zase vede ke snížení produkce tepla. Díky tomuto zařízení se samoregulační kabel přizpůsobuje okolní teplotě každým svým úsekem.

Samoregulační topný kabel - princip činnosti

Samoregulační topný kabel se skládá ze dvou paralelních vodivých měděných vodičů. Jsou vícevodičové, zpravidla mají 17-19 vodičů. Nejpřijatelnější povrchovou úpravou vodičů je nikl, který zabraňuje oxidaci a stárnutí. Matrice a jádra vodičů jsou pokryty vnitřní izolační vrstvou a přes ni je umístěno stínění. Tato vícevrstvá konstrukce je nahoře pokryta plastovým ochranným povlakem. Dvě použité izolační vrstvy zajišťují zvýšení dielektrické pevnosti kabelu, ochranu proti rázovému zatížení a negativním vlivům prostředí.

Vnější plášť kabelu, opletení a vnitřní izolace zajišťují mechanickou, chemickou a elektrickou ochranu... ale "kouzlo" se odehrává ve vodivém jádru topného kabelu.

Jak funguje samoregulace společnosti abel

A. Nízká okolní teplota = vysoký topný výkon

Pokud je teplota v bezprostředním okolí samoregulačního topného kabelu nízká, zvyšuje se jeho topný výkon. Polymerní řetězce jádra vodiče se smršťují, což způsobuje, že se mezi vloženými molekulami uhlíku vytváří mnoho elektrických spojů.

B. Mírná okolní teplota = nízký topný výkon

V reakci na zvýšenou teplotu okolí se topný výkon samoregulačního topného kabelu snižuje. Polymerní řetězce jádra kabelu se rozšiřují, čímž se snižuje počet elektrických spojení.

C. Vysoká okolní teplota = prakticky nulový topný výkon

Pokud teplota okolí topného kabelu dosáhne vysoké úrovně, jeho výkon klesne prakticky na nulu. Vzhledem k maximálnímu stupni expanze řetězců v polymerním jádru kabelu nedochází prakticky k žádným elektrickým spojům. Samoregulační topný kabel upravuje svůj topný výkon po celé délce kabelu. Díky tomu je takový systém bezpečným a spolehlivým řešením pro mnoho aplikací.

  • Společnost nVent RAYCHEM je vynálezcem samoregulačních topných kabelů a světovou jedničkou v této oblasti.
  • Samoregulační topné kabely se mohou vzájemně křížit a dotýkat, aniž by hrozilo jejich spálení.
  • Samoregulační topné kabely lze na místě zkrátit na příslušnou délku, což poskytuje plnou flexibilitu v situacích, kdy se návrh instalace odchyluje od skutečné situace na místě.
Zobrazit další položky z Září 2023
pixel